tapicerowane meble

Na co warto zwrócić uwagę wybierając odpowiednie meble tapicerowane?

Podstawowym błędem przy wyborze mebli, nie tylko tapicerowanych, jest nieświadomość tego do czego mają służyć. Najczęściej kategoryzuje się je ze względu na pomieszczenie w jakim mają się znajdować. Tymczasem ważne jest również to, jak mocno mebel będzie eksploatowany. Czy w pomieszczeniu bywają obecne zwierzęta domowe? Czy z mebli będą korzystały małe dzieci? Czy będą narażone na zachlapanie jedzeniem i napojami? Odpowiedzi na te i inne pytania powinny mieć znaczenie podczas wyboru odpowiednich mebli tapicerowanych.

Kolor tapicerki

Ogólna kolorystyka mebli nie jest kwestią wyłącznie gustu. Również arbitralne podążanie za aktualnymi trendami w aranżacji wnętrz może okazać się błędem. Kolor wpływa m. in. na nastrój osób korzystających z mebla i całego pomieszczenia. Kolory powinny zatem same w sobie albo sprzyjać skupieniu, albo odprężeniu. Muszą również współgrać z innymi elementami wyposażenia a także z kolorem i materiałem z jakiego wykonano podłogi i ściany, na przykład we wnętrzach kuchennych, w których idealnie sprawdzą się modne i stylowe hokery tapicerowane. Warto skorzystać w tej kwestii z pomocy eksperta lub doczytać o psychologii kolorów i ich zależnościach między sobą.

Faktura materiału obiciowego

Faktura materiału z jakiego wykonano mebel tapicerowany ma znaczenie podczas eksploatacji mebla. Te o skomplikowanej strukturze zawsze będą sprawiały wrażenie cięższych, bardziej sprzyjających odpoczynkowi i zwolnieniu tempa. Materiały gładkie sprawdzą się we wnętrzach bardziej minimalistycznych. Docenią je osoby stawiające na prostotę i elegancję. Warto pamiętać w walorach czysto użytkowych. Materiały o bardziej skomplikowanej fakturze są zdecydowanie trudniejsze w czyszczeniu.

Deseń

Deseń obok koloru decyduje w największym stopniu jak dany mebel będzie odbierany na pierwszy rzut oka. Te jednolite wydają się być prostsze w wyborze. Dopasowanie ich do reszty wyposażenia mieszkania czy domu to o wiele łatwiejsze zadanie. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna właściwa droga. Być może warto postawić na jeden wzorzysty mebel, gdy całe otoczenie jest utrzymane w stonowanej stylistyce. Aby uzyskać efekt dobrze współgrający z całością warto jednak powtórnie uzyskać opinię specjalisty. Specjalistyczne sklepy takie jaki internetowy sklep meblowy Strongtree.pl oferują kompleksową pomoc w doborze odpowiednich mebli.

tapicerowane meble

Materiał z jakiego wykonany został mebel

Materiał z jakiego został wykonany mebel tapicerowany ma głównie znaczenie praktyczne. Włókna sztuczne są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i tańsze niż naturalne. Często są też są tak zaprojektowane aby nie chłonęły brudu i były łatwe w czyszczeniu. Żaden materiał w pełni naturalny nie będzie mógł poszczycić się takimi właściwościami. Prawdą jest jednak to, że użytkowanie tkanin naturalnych jest o wiele przyjemniejsze. Pewnym kompromisem są materiały o mieszanym składzie, lub te sztuczne z najwyższej półki.

Wykonanie mebla

Sposób wykonania, a zwłaszcza wykończenia mebla tapicerowanego, to nie tylko kwestia wyglądu. Im tapicerowany mebel jest częściej użytkowany, tym większe ryzyko urwanych guzików, przetartych wybrzuszeń i rozdartych elementów dekoracyjnych. Warto też zwrócić uwagę, na to czy klejone materiały posiadają również dodatkowe przeszycia. Kompromis między ceną a jakością musi uwzględniać przede wszystkim stopień w jakim mebel będzie eksploatowany i czy ewentualne naprawy będą w ogóle możliwe.

tapicerowane meble

Dodatki do mebli tapicerowanych

Do niektórych mebli tapicerowanych dołączane są różnego rodzaju dodatki. Zwłaszcza tapicerowane sofy, fotele i łóżka posiadają w zestawie poduszki, na które warto zwrócić uwagę. Jeżeli meble będą służyły wyłącznie do siedzenia, poduszki powinny być odpowiednio twarde i zapewniające podparcie w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Poduszki pod głowę muszą poddawać się naciskowi by dostosować kształt do karku, szyi i głowy. Powinny być również wykonane z przyjemnego w dotyku materiału.

Konstrukcja mebli tapicerowanych

Czymś ważnym przy wyborze mebli tapicerowanych jest również to co pozostaje niewidoczne dla oczu, czyli ich wewnętrzna konstrukcja. Powinno się unikać mebli rozkładanych, jeżeli nigdy nie będą używane do spania. Z kolei mebel sam w sobie powinien składać się z łatwo rozbieralnych elementów, jeżeli przewiduje się częste przeprowadzki. Ogólnie obowiązuje zasada, że im mebel jest konstrukcyjnie mniej skomplikowany, tym jest bardzie wytrzymały.