kawalerka

Stylowa i funkcjonalna kawalerka – jak ją urządzić?

Kawalerka to mieszkanie, w którym najczęściej mieszkają single – nie za duże, z jednym pokojem. Może stwarzać wiele problemów aranżacyjnych, zwłaszcza gdy metraż takiego studia nie jest zbyt duży. Jakie więc uwzględnić rozwiązania, zanim przystąpi się do stylowego urządzania funkcjonalnej kawalerki?

Jakie dobrać kolory do kawalerki?

Eksperci radzą, aby urządzając kawalerkę postawić na jasne odcienie, w tym na biel. Kolor ten rzeczywiście sprawdzi się w takim mieszkaniu, jednak jego nadmiar może sprawić, że przestrzeń wyda się sterylna, wręcz szpitalna. Najlepiej więc łączyć ją z inną barwą lub dwoma, stosując się do zasady trzech kolorów we wnętrzu.

Warto zdecydować się jeszcze na modny obecnie i nowoczesny szary lub srebrny, a także na żółty lub różowy, czyli odcienie, które ożywią nieco to pomieszczenie. Oczywiście wszystko zależy również od indywidualnego gustu, niemniej warto pamiętać, by wziąć pod uwagę ilość naturalnego światła wpadającego do wnętrza. Jeśli kawalerka jest dobrze doświetlona dziennym światłem, wtedy można pokusić się o nieco ciemniejsze kolory jak granat, butelkowa zieleń, czy nawet czerń.

Jeśli dzieli się kawalerkę na mniejsze strefy, wtedy przyda się sztuczka związana z optycznie większą przestrzenią, niż jest w rzeczywistości. Takie efekt udaje się osiągnąć poprzez pomalowanie wnętrza lub dobranie mebli i dodatków w jasnych kolorach. Mała łazienka sprawi wrażenie większej, gdy będzie utrzymana w pastelowej kolorystyce w wersji jasnej.

Meble do kawalerki – na co zwrócić uwagę?

Kawalerka nie powinna być za bardzo przeładowana, gdyż zamiast nowoczesnej przestrzeni będzie sprawiać wrażenie zagraconej przechowalni. Najlepszym wyborem do niewielkiego studia są najczęściej meble na wymiar, ponieważ dzięki nim można w pełni zagospodarować dostępną przestrzeń. Mieszkanie staje się wówczas naprawdę funkcjonalne, a meble zajmują tylko tyle miejsca, ile jest to faktycznie potrzebne.

Dobrym pomysłem mogą być również wielofunkcyjne meble, czyli na przykład ścianka meblowa, która po wysunięciu przeobraża się w łóżko do spania. Takie konstrukcje meblowe są zwykle droższe od typowych mebli, jednak pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Nie trzeba więc zatrudniać profesjonalnego projektanta, który „coś wymyśli”, żeby z małego m2 zrobić przestronną kawalerkę. Urządzając wnętrze kawalerki można postawić na meble z oferty sklepu Edinos.pl o szerokim przeznaczeniu i elastycznie dostosować wystrój wnętrza m.in. do pory dnia.

Otwarta czy dzielona przestrzeń?

Aranżując kawalerkę, można stanąć przed dylematem, czy kuchnia ma być połączona z salonem, czy być oddzielną strefą. Jeśli metraż nie jest zbyt duży, lepszym pomysłem jest mały aneks kuchenny w salonie. Chcąc uniknąć zapachu podczas przygotowywania potraw, warto zainwestować w okap, czy w profesjonalną wentylację.

Nieraz w kawalerce trzeba jednak znaleźć miejsce na strefę dzienną i nocną, a także przestrzeń, w której się pracuje. Sprawdzi się wówczas tworzenie odrębnych zon w mieszkaniu, jednak nie za pomocą ścianek działowych a poprzez odpowiednie ustawienie mebli. Nieraz wystarczy umiejętnie ustawić sofę, by za nią znalazła się dodatkowa przestrzeń, która służy do czegoś innego, niż do relaksu.

kawalerka

Jeżeli kawalerka jest dość wysoka, można też podzielić tę przestrzeń na pół. Przykładowo w salonie warto pokusić się wówczas o antresolę, w której będzie np. gabinet służący za miejsce do pracy. Przydaje się nieraz wykorzystać podłogę lub sufit, jako przestrzeń, w której tworzy się różnego rodzaju skrytki i przegrody na swoje rzeczy. Można dzięki temu zaoszczędzić sporo metrażu w kawalerce i w ten sposób stanie się automatycznie bardziej przestronna.

Proste formy w nowoczesnej kawalerce

Kawalerka jest idealnym mieszkaniem, jeśli chodzi o nowoczesną aranżację. Łatwo wkomponować w nią meble i dodatki o prostej, geometrycznej formie, czy bryle. W ten sposób udaje się również stworzyć spójną i harmonijną całość, a zarazem przestrzeń, która nie jest przepełniona.

kawalerka

Na ścianie można zawiesić obrazy, czy plakaty, które także będą tworzyć razem większy obraz o geometrycznym kształcie. Zdecydowanie warto w tym studiu dobierać użytkowe ozdoby, a w szczególności takie, które nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Podsumowanie

Stylowa i funkcjonalna kawalerka powinna być:

  • przestronna (sprawdza się zasada, że im mniej mebli, tym lepiej)
  • jasna (zwłaszcza, jeśli nie wpada do pomieszczenia wiele światła z zewnątrz),
  • otwarta – bez ścianek działowych i przepierzeń,
  • praktyczna (bardziej aneks kuchenny niż kuchnia, jeśli metraż na to nie pozwala).