oświetlenie w domu

Oświetlenie w pokoju dziecka – podstawowe zasady

Prawidłowo dobrane oświetlenie to niezbędny element wyposażenia dziecięcego pokoju. Zakup i rozmieszczenie lamp trzeba dobrze przemyśleć, mając na uwadze kilka istotnych kwestii. Oto najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować.

Oświetlenie adekwatne do wieku dziecka

Wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego, trzeba koniecznie uwzględnić wiek małego domownika. Inne oświetlenie potrzebne jest w pomieszczeniu, gdzie przebywa niemowlak, a inne w pokoju przedszkolaka czy ucznia. Należy brać poprawkę na to, że wraz z upływem czasu dziecko podejmuje coraz więcej różnych aktywności – stąd konieczność wprowadzania zmian w oświetleniu. Rodzice powinni na bieżąco monitorować potrzeby swojej pociechy i wprowadzać stosowne modyfikacje.

Jedno źródło światła to za mało

Bez względu na to, czy w rachubę wchodzi oświetlenie pokoju niemowlaka, czy starszego dziecko, jedno źródło światła to zdecydowanie za mało. Oczywiście w pomieszczeniu nie może zabraknąć centralnego oświetlenia – czyli lampy wiszącej. Niezbędne są również dodatkowe źródła światła w postaci m.in. lampek nocnych czy lamp na biurko. Eksperci ze sklepu Lamps & Company radzą, aby punktowe oświetlenie umieszczać tam, gdzie dziecko wykazuje największą aktywność.

Barwa i natężenie światła mają znaczenie

Barwa i natężenie światła w  niemałym stopniu wpływają na komfort życia. Obowiązuje tu prosta zasada, którą warto  zapamiętać. Zimna barwa światła pobudza i aktywizuje do działania, a także sprzyja nauce i koncentracji. Z kolei barwa ciepła ma właściwości kojące i uspokajające. W pokoju dziecka zwykle najlepiej zdaje egzamin barwa neutralna i ciepła, niemniej wraz z wiekiem wymagane jest umieszczenie w pokoju oświetlenia zróżnicowanego pod tym kątem

Postaw na jakość

Oświetlenie do dziecięcego pokoju powinno odznaczać się wysoką jakością. Warto wybierać znane i cenione marki oraz sprawdzonych dostawców. Tylko dzięki temu można zyskać pewność, że oświetlenie spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i nadaje się do pokoju dziecka.