Jak oświetlić kuchnie? Aranżacje polecane przez architektów i projektantów - poradnik

Jak oświetlić kuchnie? Aranżacje polecane przez architektów i projektantów – poradnik

Kuchnia jest sercem domu, dlatego jej aranżacja ma szczególny charakter. To pomieszczenie, które w największym stopniu powinno być funkcjonalne, dlatego też jej urządzenie jest niezwykle trudne i czasochłonne. Każdy metr kuchni powinien zostać zagospodarowany w przemyślany sposób, by gotowanie nie tylko sprawiało przyjemność, ale też przebiegało sprawnie. Zdjęcia nie zawsze oddają cały charakter i uzyskany efekt aranżacyjny.

Jak urządzić i oświetlić kuchnię?

Nie ma jednej złotej rady na temat tego jak urządzić kuchnię. Jest to bowiem pomieszczenie, które ma być przede wszystkim przyjazne dla użytkowników. Dla jednych będzie więc to duża kuchnia z ogromną ilością szafek, dla innych ważniejsza jest zaś powierzchnia blatu roboczego. Planowanie kuchni warto rozpocząć od przejrzenia inspiracji na blogach i w magazynach wnętrzarskich, a następnie wyciągnięcie z nich rozwiązań, które sprawdzą się w Waszej kuchni.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia kuchni jest oświetlenie. Lampy do kuchni powinny doskonale oświetlać nie tylko pomieszczenie, ale przede wszystkim część roboczą. Aranżacja kuchni zależy w dużym stopniu od jej rozkładu.

Kuchnia otwarta – wady i zalety

Kuchnia otwarta to rozwiązanie, które początkowo wprowadzano w małych mieszkaniach, oszczędzając w ten sposób miejsce. Salon z aneksem kuchennym sprawiał wrażenie większego, a otwarta kuchnia pozwalała pani domu na aktywne uczestniczenie w życiu rodziny. Dziś rozwiązanie to cieszy się popularnością także w dużych domach, szczególnie o nowoczesnym wnętrzu.

Otwarta kuchnia daje wiele możliwości – oto jej zalety:

  • potrzebna jest mniejsza ilość mebli niż przy kuchni zamkniętej,
  • możliwość użycia mniejszej ilości sprzętu,
  • jednoczesne przygotowywanie posiłku i uczestnictwo w życiu codziennym rodziny,
  • możliwość ciekawych rozwiązań oświetleniowych – podświetlenie wyspy/blatu itp.,
  • oszczędność miejsca,
  • oświetlenie kuchni zostaje wzmocnione przez światło z salonu;

Choć otwarta kuchnia to ciekawe rozwiązanie, to ma jednak także kilka wad:

  • przychodzący do domu goście będą mieli wgląd w kuchenny bałagan,
  • aromat potraw będzie przenosił się także do części salonowej (chyba, że zainwestujesz w naprawdę dobry okap),
  • otwartą kuchnię nieco trudniej urządzić. Należy też pamiętać, by utrzymać ją w stylu salonu,
  • głośne kuchenne urządzenia mogą zakłócać rozmowy w salonie,
  • otwartej kuchni nie zamkniesz przed dziećmi, dlatego w pewnym stopniu zmniejsza się ich bezpieczeństwo. Podczas gotowania mogą się np. poparzyć.

Kuchnia zamknięta – umeblowanie i oświetlenie kuchni

Zamknięta kuchnia to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które lubią urządzać mieszkanie w mieszanym stylu. Rustykalna kuchnia i nowoczesny salon? Czemu nie! Kuchnia jako osobne pomieszczenie tworzy też pewnego rodzaju azyl dla osoby gotującej. Nie trzeba już martwić się zapomnianą, brudną patelnią czy intensywnymi zapachami przenikającymi do salonu, wszystko pozostaje w kuchni. To także zdecydowanie bardziej bezpieczna opcja dla rodzin z dziećmi – wystarczy zamknąć drzwi, by uchronić malucha przed wrzącą wodą czy nagrzanym piekarnikiem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zamknięta kuchnia nie ma dodatkowego źródła światła. To żaden problem, jeśli w pomieszczeniu mamy okno, często jednak zdarzają się także „ślepe kuchnie”, które mają tylko oświetlenie sztuczne.

Brak okna również jest ważną informacją przy projektowaniu – aranżacje z pomieszczeniami posiadającymi okno mogą okazać się bowiem zupełnie nieprzydatne.

Co powinno znaleźć się w kuchni?

Rozkład kuchni to nie wszystko. Kolejnym istotnym elementem aranżacji wnętrza jest jej wyposażenie. Niezbędnego sprzętu i mebli jest dużo. Jak dobrać sprzęt by nie zagracać powierzchni?

Meble kuchenne – na wymiar czy gotowe zestawy?

Widząc w sklepie meblowym katalogową aranżację kuchni zakochujesz się w niej od pierwszego wejrzenia. Wiesz, że to jest TO, nie chcesz innej. Masz małą kuchnię, a wymiary mebli mniej więcej do niej pasują, decydujesz się więc na gotowy zestaw kuchenny. Niestety diabeł tkwi w szczegółach, a nasze „mniej więcej” może odbić się czkawką.

Może się wydawać, że jeśli regał będzie stał centymetr od ściany, to będzie to prawie niewidoczne – nic bardziej mylnego. Nie tylko będzie widoczne, ale będzie zbierać się tam ciężki do usunięcia kurz, a przestrzeń jednego centymetra raczej trudno zagospodarować. Jesteś posiadaczem pięknego zestawu mebli kuchennych, których piękna nie dostrzeżesz, bo w oczy będzie raził Cię właśnie ten jeden brakujący centymetr.

Gotowe zestawy kuchenne najlepiej sprawdzają się w dużych kuchniach, w których możesz pozwolić sobie na większą ilość niezagospodarowanej przestrzeni. Rzadko zdarza się bowiem, że gotowy zestaw idealnie wkomponuje się pomieszczenie. Plusem gotowych zestawów jest cena – zwykle dużo niższa niż mebli robionych na wymiar. Są także dobrą alternatywą, jeśli nie do końca masz wizję tego, jak ma wyglądać Twoja kuchnia.

Mała kuchnia w bloku – meble na wymiar

Mała kuchnia w bloku będzie lepiej wyglądać z meblami na wymiar, które doskonale wpiszą się w jej metraż. Dzięki wyliczeniu wymiarów co do centymetra, pomieszczenie stanie się dużo bardziej funkcjonalne. Jakie wady mają meble na wymiar? Cena. Jest sporo wyższa od gotowych zestawów. Choć czasem warto dołożyć trochę i zyskać ciekawą przestrzeń, to nie każdy może sobie na to pozwolić. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są gotowe zestawy z meblami modułowymi, które możesz dowolnie ustawiać lub zrezygnować z części elementów. Jeśli zaś posiadasz zmysł designerski, a miara budowlana nie jest Ci obca, sam zaprojektuj swoją kuchnię na wymiar. Pamiętaj tylko o dokładności w pomiarach i dopasuj meble do swojego wnętrza. Duża część sklepów meblowych posiada wiele wariantów mebli – od bardzo wąskich koszy cargo po szerokie szafki narożne. Nie będą one tak drogie jak meble robione na wymiar przez profesjonalistów, ale i tak nieco droższe od gotowych zestawów. Dzięki temu będziesz mógł jednak już na tym etapie możesz zaprojektować podszafkowe oświetlenie LED. Przygotuj się na jeszcze jedną przeszkodę. Czas oczekiwania na meble na wymiar potrafi być naprawdę długi. To zdecydowanie wybór dla osób cierpliwych.

Lampy w kuchni – oświetlenie podszafkowe LED czy sufitowe – zdjęcia

Kiedy znasz już układ mebli, możesz zacząć projektować oświetlenie kuchni. Aranżacje projektantów najczęściej pokazują wnętrza z oświetleniem sufitowym w centralnym punkcie pomieszczenia, czasem wzbogacone oświetleniem podszafkowym. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym warto zastosować więcej niż jedno źródło oświetlenia.

Jaki stół wybrać do kuchni połączonej z jadalnią?

Posiadając dużą kuchnię możemy zdecydować się na wygospodarowanie w niej części jadalnej, pojawia się jednak pytanie: stół czy wyspa kuchenna? Stół będzie prezentować się bardziej elegancko i jest wygodniejszą opcją dla rodzin z dziećmi. Wyspa z kolei jest wielofunkcyjna, nie tylko pozwoli na wspólne obiady, ale także sprawdzi się jako dodatkowa przestrzeń robocza. Co wybrać? Jeśli Twoja kuchnia urządzona jest w stylu klasycznym, lepszym wyborem będzie elegancki stół do jadalni. Wyspa lepiej wkomponuje się zaś na przykład w styl nowoczesny. Jeśli zdecydujesz się na stół, dostosuj jego wielkość nie tylko do potrzeb rodziny, ale również wymiarów kuchni. Ogromny mebel zagracający małą przestrzeń nie będzie prezentować się dobrze. W większych kuchniach warto postawić na stół rozkładany, który w razie imprezy można powiększyć. Pamiętaj też o odpowiednim oświetleniu tej części pomieszczenia.

Sprzęt AGD do kuchni – w zabudowie czy wolnostojący?

Żadna kuchnia nie obejdzie się bez sprzętu AGD. Jeśli zależy Ci na zachowaniu stylistycznej spójności pomieszczenia warto wybrać meble w zabudowie. Wyglądają bardzo estetycznie, ale są odrobinę mniej praktyczne. Dlaczego? Meble kuchenne w zabudowie najczęściej mają mniejszą pojemność niż ich wolnostojące odpowiedniki. Są też droższe – podobnie jak meble, które należy do nich dokupić. Wybierając jednak meble na wymiar, AGD w zabudowie będzie wyglądać lepiej niż wolnostojące.

Zlew kuchenny – dwukomorowy? Jednokomorowy z ociekaczem?

Jak wybrać najlepszy zlew kuchenny? Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonany.

  • Zlew emaliowany – bardzo popularny jeszcze dekadę temu, dziś odchodzi w zapomnienie. Może z czasem matowieć, a mocniejsze uderzenia podczas mycia naczyń mogą powodować odpadanie emalii. Są jednak łatwe w utrzymaniu i nie widać na nich zacieków.
  • Stalowy zlew do kuchni – stal szlachetna to obecnie jeden z najczęściej wybieranych materiałów dla zlewów kuchennych. Nic dziwnego. Jest stosunkowo tani, łatwy w czyszczeniu i odporny na działanie wysokich temperatur. Nie będzie jednak pasować do każdego stylu wnętrz.
  • Zlew ceramiczny – odporny na uszkodzenia i wytrzymały. Doskonale prezentuje się w różnych wnętrzach, a jego kolorystykę (brąz, biel lub czerń) łatwo dopasować do wnętrza kuchni. Czyszczenie zlewu ceramicznego jest jednak wymagające i czasochłonne.

Posiadając w kuchni większą powierzchnie roboczą, warto zdecydować się na zlew z ociekaczem, który jest bardziej praktyczny niż zlew jednokomorowy. Ociekacz wyposażony jest we własny odpływ umożliwiający np. wylewanie resztek napoju ze szklanki, gdy w zlewie stoją inne naczynia. Można odkładać do niego także czyste naczynia do czasu osuszenia. Jeśli jednak każdy dodatkowy centymetr blatu roboczego w Twojej kuchni to dobro luksusowe, wybierz zlew jednokomorowy, a ociekacz do naczyń zamontuj nad nim.

Jaki blat do kuchni wybrać?

Wybierając blat do kuchni kieruj się dwoma czynnikami. Po pierwsze: odcień. Kolor blatu kuchennego powinien być kilka tonów ciemniejszy od mebli kuchennych. Wyjątek stanowi tu kuchnia urządzona w czerni – do ciemnych mebli kuchennych pasują niektóre jasne blaty, pod warunkiem dobrego oświetlenia (udowodniliśmy to w artykule „Czarna kuchnia – trend, który wymaga oświetlenia„).

Drugą istotną cechą blatu jest materiał, z którego został wykonany. Do wyboru mamy kilka opcji:

  • Blat z płyt laminowanych – tani i odporny na ścieranie i wysoką temperaturę, ale nie na częste działanie pary wodnej (może zmatowieć). Krawędzie blatu laminowanego wymagają dodatkowego zabezpieczenia akrylem, silikonem lub metalową listwą.
  • Drewniany blat kuchenny dobrze prezentuje się w większości kuchni. Ociepla pomieszczenie, nadaje jej swojskiego klimatu, ale jest dość drogi i wymagający. Jeśli chcesz by blat drewniany służył długie lata, zwiększ jego odporność na plamy i wilgoć poprzez systematyczne olejowanie. Blaty drewniane wykazują najniższą odporność na temperaturę.
  • Blat kamienny do kuchni to wybór najdroższy, ale i najbardziej trwały. Jest także łatwy w utrzymaniu. Dzięki szerokiemu wachlarzowi materiałów (granity, marmury, piaskowce, porfiry, bazalty i trawertyny) wpasuje się w każde wnętrze. Jeśli odstrasza Cię cena blatu kamiennego wybierz tańszy odpowiednik – konglomerat. Jest podobny do blatu kamiennego i równie odporny.

Na jakie kolory i światło postawić w kuchni?

Kolorystykę w kuchni dopasuj do stylu, jaki będzie w niej królował. Najlepszym rozwiązaniem są jasne barwy, dzięki którym kuchnia będzie sprawiała wrażenie czystej i estetycznej. Jasne kolory powinny przeważać przede wszystkim w mniejszych kuchniach, dzięki czemu będą wydawały się optycznie większe. Pięknie prezentuje się biała kuchnia z drewnianym blatem. Ciemne kuchnie nieco bardziej przytłaczają, pomniejszają przestrzeń. Mogą jednak sprawdzić się dobrze doświetlonych pomieszczeniach, a także we wnętrzach z dużym oknem. Na wybór koloru kuchni duży wpływ ma wybór odpowiedniego światła.

Oświetlenie do kuchni

Wybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni jest bardzo ważny. Dobrze doświetlona kuchnia prezentuje się znacznie lepiej niż małe, ciemne pomieszczenie. To miejsce, w którym nie może zabraknąć światła. Warto postawić na oświetlenie wielopunktowe lub wiszące jak żyrandole z ardant.pl. Główne źródło światła powinno padać z góry i obejmować całe pomieszczenie. Dodatkowo zainstaluj oświetlenie podszafkowe, które uprzyjemni Ci przygotowywanie potraw i nada kuchni cieplejszego klimatu.

Lampy do kuchni

Podobnie jak meble czy kolory, także oświetlenie do kuchni warto dopasować do panującego w niej stylu i wielkości. Duże, rozłożyste lampy upiększą większe pomieszczenia, a praktyczne lampy LED oświetlą małą kuchnię bez zajmowania dodatkowej przestrzeni. Sprawdź lampy do kuchni Ardant i dopasuj je do swojej aranżacji. Obejrzyj nasze inspiracje, aranżacje oraz zdjęcia zarówno w produktach jak i na blogu.

Kuchnia z wyspą lastryko

Z czym kojarzy Ci się lastryko? Czy wiesz, że jest to ostatnio jeden z popularniejszych materiałów wykończeniowych? Montowany nie tylko na podłodze, ale także na ścianach, blatach, a nawet wykorzystywany w dodatkach, takich jak wazony czy naczynia kuchenne. Sam motyw lastryko stał się hitem już jakiś czas temu i inwestorzy chętnie z niego korzystają. Dowód? Ta piękna, elegancka kuchnia, w której centrum znalazła się efektowna wyspa z lastryko. Prawda, że to wnętrze przykuwa wzrok?

Kuchnia w stylu boho

Kuchnia, w której wakacje trwają cały rok? Proszę bardzo. Podłoga z jasnego drewna, wiklinowe dodatki, jasne meble, no i oczywiście lampy w stylu boho. Oto sposób na taką aranżację. Podoba Ci się? W takim razie nie czekaj dłużej, już dziś zacznij myśleć nad zmianą swojego wnętrza. Szukasz inspiracji? Zajrzyj do naszego tekstu „Zainspirowani”, gdzie podpowiadamy, jakie lampy pasują do takiej przestrzeni.

Mała, elegancka kuchnia

Czy eleganckie wnętrze musi być ogromne? Wcale nie! Jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią, nie przejmuj się tym. Nawet z małego wnętrza można stworzyć coś wyjątkowego. Nie wierzysz? Spójrz na tę niewielką kuchnię. Wystarczy tylko kilka eleganckich elementów, by całość nabrała uroku. Tutaj sukcesem są złote detale, no i oczywiście piękne, złote lampy.

Piękna kuchnia retro z czerwoną lodówką

Nie chcesz, by Twoja kuchnia wyglądała tak, jak wiele innych? Nie podoba Ci się uniwersalna biel i szarość? W takim razie ta kuchnia to coś dla Ciebie! Klimatyczny styl retro, efektowna podłoga, no i ta lodówka! Czerwień to oryginalny wybór, obok którego trudno przejść obojętnie. Chcesz przyjrzeć się bliżej tej aranżacji? Wejdź na bloga i zainspiruj się tą piękną kuchnią retro.

Piękne aranżacje kuchni w stylu vintage

Kuchnia nie musi być biała i sterylna. Jeśli chcesz mieć kuchnię, w której tętni domowe życie, taką w której nikt nie boi rozlać się soku i pobrudzić, postaw na styl vintage. Znajdziesz tu miejsce na starą porcelanę po babci, na kolorowe plakaty oraz na swobodę… Tak, to styl, który niesie ze sobą dużo luzu i swobody. Chcesz się przekonać? Spójrz na aranżacje, które wybraliśmy w naszym zestawieniu TOP 5.

Lampy na długich ramionach do kuchni

Kuchnia to przestrzeń, w której domownikom szczególnie zależy na funkcjonalności. W końcu spędza się w niej sporo czasu. Jak poradzić sobie z praktycznym i jednocześnie stylowym oświetleniem tej trudnej przestrzeni? Dobrze sprawdzają się nowoczesne, metalowe lampy na długich ramionach. Ich budowa pozwala na dobre rozproszenie światła na blatach i ułatwia ustawienie światła pod odpowiednim kątem. Jesteście ciekawi, jak takie lampy wyglądają w gotowej aranżacji? Zajrzyjcie do tekstu.

Wnętrze w stylu japandi z czarną lampą

Styl japandi kojarzy nam się z harmonią i stonowanymi kolorami, takimi jak beże i popielate szarości. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet tak łagodne i stonowane aranżacje potrzebują nieco charakteru i ożywienia, by nie stały się nijakie. We wnętrzach w stylu japandi doskonale sprawdza się wyraziste, czarne oświetlenie. Lampy w tym kolorze powinny mieć proste, nowoczesne formy, wtedy idealnie wpiszą się w stylistykę japandi.

Kuchnia w stylu retro

Jak stworzyć oryginalną i klimatyczną kuchnię? Warto postawić na styl retro, który w ostatnim czasie wraca do łask. To styl, który sprawi, że wnętrze będzie tętniło życiem. Tutaj nie chodzi o idealne wnętrze niczym z katalogu. Aranżacje retro mają być ciepłe, domowe i ciekawe. Nie zabraknie tu postarzanych mebli i bibelotów… szukasz takiego wnętrza? Zobacz naszą inspirację.

Kuchnia w stylu hamptons

Z czym kojarzy Ci się styl hamptons? Nam przede wszystkim z błękitem, do tego nieco srebrnych lub złotych dodatków i koniecznie kilka marynistycznych detali. Kuchnia zaaranżowana w takim stylu może być naprawdę efektowna, no i ponadczasowa! Jeśli chcesz się przekonać, zerknij na naszą kuchenną inspirację w stylu hamptons.

Apartament Modern Classic z jasną kuchnią

Zaaranżowanie kuchni otwartej na salon bywa wyzwaniem, nic więc dziwnego, że przed stworzeniem własnego wnętrza, poszukujemy inspiracji w sieci. Dzisiaj mamy dla Was inspirację doskonałą. Jest to wrocławski apartament zaprojektowany przez Pracownię Wojtyczka. Znajdująca się tam jasna, ponadczasowa kuchnia z pewnością może zainspirować wiele osób.

Wakacyjne aranżacje kuchni w stylu hamptons

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. Tutaj też często przyjmujemy gości. Od jakiegoś czasu jest to też często przestrzeń połączona z salonem, więc tym bardziej zależy nam na tym, by wyglądała ciekawie i elegancko. Dobrym i oryginalnym pomysłem jest stworzenie kuchni w stylu hamptons, który łączy w sobie ponadczasową elegancję z delikatnym, wakacyjnym i przytulnym klimatem. Jeśli chcesz przyjrzeć się bliżej takim wnętrzom, zajrzyj do naszego tekstu.

Lampy do prowansalskiej jadalni

Kuchnia to nie tylko blat i szafki, to także miejsce do spożywania posiłków, a to powinno być eleganckie, ale też przytulne. Jak to osiągnąć? Doskonały może okazać się styl prowansalski. Nieco klasyczny, bardzo delikatny i subtelny, wprowadza do domu nutkę powiew świeżości. Zobacz naszą inspirację na jadalnię w stylu prowansalskim.

Aranżacja kuchni w stylu boho

Marzy Ci się kuchnia naturalna, przytulna, a przy tym modna i efektowna? Postaw na boho! Ten styl mocno wkroczył w nasze wnętrza i ma się całkiem dobrze. Kuchnia boho to naturalne materiały, poczucie swobody, no i koniecznie plecionki. Może te na lampach? Zobaczcie naszą inspirację na kuchnię boho.

Aranżacje ze splotem wiedeńskim i plecionkami

Plecionki w kuchni? Jasne, że tak! Stylowe, efektowne i łatwe do umycia. Wykorzystaj je na krzesłach lub w stylowych komodach na naczynia. Wiedeńska plecionka i rattanowe dodatki pięknie prezentują się w ciepłych, przytulnych kuchniach, w których nie brakuje naturalnych dodatków. Jeśli szukasz inspiracji, koniecznie zajrzyj na bloga.

Aranżacje w kolorach ziemi

Lubisz przytulne, naturalne wnętrza? W takim razie paleta kolorów ziemi jest dla Ciebie wspaniałym wyborem. To kolory inspirowane naturą, delikatnie przygaszone i przytulne. Znajdziesz tam odcienie beżów i szarości. Do tego piękne czerwienie inspirowane skałami, a także zieleń i błękit. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda taka aranżacja, koniecznie zajrzyj do naszego tekstu z pięknymi aranżacjami w kolorach ziemi. Na pewno znajdziesz tam mnóstwo ciekawych inspiracji.

Eleganckie kuchnie ze sztukaterią

Sztukaterie w kuchni? Dlaczego nie. W końcu to pomieszczenie, w którym domownicy spędzają bardzo dużo czasu, warto więc zadbać o to, by było eleganckie i stylowe. Co ciekawe, sztukaterie mogą zdobić nie tylko ściany i sufity, ale też kuchenną zabudowę. Zajrzyj do naszego tekstu z aranżacjami ze sztukaterią i zobacz, jak pięknie można wykorzystać je we wnętrzu.

Lampa w kształcie stożka

Kuchnia wymaga dobrego oświetlenia. Szczególnie w takich przestrzeniach, jak wyspa czy stół jadalniany. Lampy w kształcie stożka doskonale się tu sprawdzają. Ich szerokie klosze rozpraszają światło w szerokim zakresie, dzięki czemu cały blat stołu czy wyspy będzie oświetlony równomiernie. Do tego lampy stożki prezentują się niezwykle stylowo. Sami zobaczcie.

Lampy z drucianymi kloszami

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kuchnia wymaga dobrego oświetlenia. Najlepiej sprawdzają się tu klosze z odsłoniętymi żarówkami, które nie pochłaniają zbyt wiele światła. A co powiesz na druciane lampy do kuchni? W naszym ostatnim tekście z cyklu „Zainspirowani” możesz zobaczyć, że druciane lampy pięknie wyglądają nie tylko we wnętrzach industrialnych.

Kuchnia ze złotymi lampami

Czy złote dodatki kojarzą Ci się wyłącznie z pałacowymi, ekskluzywnymi wnętrzami? Czas odczarować ten stereotyp. Nowoczesne lampy w złotym kolorze mogą być naprawdę bardzo stylowe i ciekawe, zdecydowanie nie trzeba bać się ich w domowych aranżacjach. Co więcej, dobrze prezentują się nawet w tak praktycznych przestrzeniach, jak kuchnia. Złote lampy zamontowane nad kuchenną wyspą prezentują się naprawdę wspaniale. Sami zobaczcie.

Czarna kuchnia! Trend, który wymaga oświetlenia

Kuchnie w czerni stały się ostatnio bardzo popularne. Coraz więcej osób decyduje się na czarną, kuchenną zabudowę. Niezależnie od tego czy wybierzesz czarny połysk, czy ten mat z odrobiną drewna, koniecznie zadbaj o odpowiednie oświetlenie tej przestrzeni. Bez tego czarna kuchnia może być po prostu przytłaczająca. Koniecznie zajrzyj do naszego tekstu, w którym zdradzamy, jak poradzić sobie z oświetleniem czarnej kuchni.

Białe kuchnie

Czy biała kuchnia może być funkcjonalna? Tak, funkcjonalna i elegancka! Aby to udowodnić, przygotowaliśmy dla Was zestawienie pięknych, białych kuchni. Każda inna, wyjątkowa, ale wszystkie niezwykle urokliwe. Mamy nadzieję, że znajdziesz wśród nich inspiracje dla siebie.

Natura na wyciągnięcie ręki – aranżacja w stylu boho

Kuchnia to serce domu i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też przytulna. Dlatego bardzo dobrym wyborem jest zaaranżowanie jej w stylu boho. Naturalnym, przytulnym i „domowym”. Jeśli szukasz inspiracji na taką kuchnię, zajrzyj do naszego tekstu, w którym opisaliśmy boho aranżację. Na pewno znajdziesz tam wiele ciekawych pomysłów wartych wykorzystania.

Aranżacje z wykorzystaniem weluru

Zastanawiasz się, jak wykorzystać welur w kuchennych aranżacjach? To opcja idealna na wszelkiego rodzaju siedziska. Miękkie, welurowe krzesła nadadzą Twojej kuchni eleganckiego wyrazu. Zobacz, jak pięknie prezentują się w aranżacjach wyróżnionych w naszym tekście.

Aranżacje w stylu Modern Classic

Jeśli Twoja kuchnia będzie otwarta na reprezentacyjny salon, warto pomyśleć o tym, by była równie elegancka, a przy tym funkcjonalna. Takie cechy posiada właśnie styl Modern Classic. Przyjrzyj mu się bliżej. Zobacz, jak pięknie prezentuje się w domowych aranżacjach. Piękne inspiracje znajdziesz w tekście z topowymi aranżacjami Modern Classic.

Aranżacje kuchni z lastryko – wnętrza od projektantów

Lastryko w kuchni? Dlaczego nie. Dzisiaj lastryko to już nie tylko szara, nieciekawa płyta. Nowoczesne lastryko, zwane też terazzo to wielobarwne wzory, które można wpisać w wiele aranżacji. W kuchni lastryko sprawdza się na blatach i na podłodze. Zobacz, jak pięknie się prezentuje.

Aranżacje w odcieniach szałwii

Kuchnia to miejsce bardzo często nazywane sercem domu. To tutaj spędzamy mnóstwo czasu i dlatego tak ważne jest, by czuć się w niej dobrze. Jeśli szukasz koloru idealnego na wymarzoną, przytulną kuchnię, inną niż wszystkie, koniecznie przyjrzyj się bliżej kolorowi szałwiowemu, o którym piszemy więcej w artykule o topowych aranżacjach w tej barwie. Jesteśmy niemal pewni, że Ty też zauroczysz się w szałwiowych wnętrzach.

Jak oświetlić kuchenną wyspę?

Coraz częściej domowe kuchnie są otwarte na salon, a rolę granicy pełni kuchenna wyspa. Jest to bardzo ciekawy i efektowny elementy wystroju wnętrza, jednak należy pamiętać o tym, że jeśli wyspa ma być także funkcjonalna, należy ją odpowiednio oświetlić. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym tekście, do którego z chęcią odsyłamy.

Aranżacje od polskich projektantów

Zaprojektowanie własnej kuchni to nie jest proste zadanie. Jak połączyć funkcjonalność z designem. Jakie fronty wybrać, na jaką kolorystykę postawić. Pytań nie ma końca. Dlatego warto poszukać inspiracji w gotowych już projektach. Najlepiej tych stworzonych przez najlepszych. Zajrzyj do naszych tekstów z najlepszymi aranżacjami danego miesiąca. Na pewno znajdziesz tam mnóstwo informacji i inspiracyjnych zdjęć.

Drewno we wnętrzach

Jeśli marzysz o kuchni naturalnej, w której królować będzie drewno, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu, w którym zebraliśmy pięć pięknych aranżacji, w których wykorzystano drewniane elementy. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji i pomysłów, które być może wykorzystasz w swojej kuchni.