wiata samochodowa stalowa czy drewniana

Wiata samochodowa drewniana czy stalowa?

Nie zawsze możliwe będzie postawienie klasycznego garażu, a trzymanie samochodu na zewnątrz bez żadnego zabezpieczenia nie jest najlepszym pomysłem. Narażanie go na bezpośrednie działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Alternatywą dla garaży będzie wiata samochodowa. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Będzie miało to wpływ na walory nie tylko estetyczne, ale też użytkowe. Wiaty garażowe mogą być drewniane lub stalowe, a oba rozwiązania mają swoje plusy i pewne minusy.

Wiaty samochodowe drewniane vs. stalowe – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Wiata garażowa nie chroni auta przed czynnikami zewnętrznymi tak dobrze jak garaż, ale nadal ma wiele zalet, chociażby pod względem ekonomii i szybkości budowy. Miłośnikom tradycyjnych rozwiązań polecić można wiaty garażowe drewniane, niezwykle eleganckie, naturalne, mogące mieć zadaszenie w postaci ceramicznych dachówek. Są one na tyle uniwersalne, że pasują do niemalże każdego rodzaju zabudowy. Wiaty stalowe mają minimalistyczny, surowy wygląd. Nadają się do architektury zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej. Są praktycznie bezobsługowe, ale podatne na korozję – warto zlecić wykonanie galwanizacji lub ocynkowanie stali, aby przeciwdziałać korodowaniu. Wiata samochodowa w podstawowej wersji zwykle jest tańsza od wiaty drewnianej, ale jeśli chcemy ją dobrze zabezpieczyć i nie oszczędzać na materiałach koszt wyjdzie podobny. Trzeba liczyć się ze średnim kosztem zakupu rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w przypadku standardowych wiat. Te wielostanowiskowe, duże konstrukcje kosztują zwykle więcej niż 20.000 zł. Na końcową cenę składa się wiele czynników – między innymi grubość i wielkość stalowych elementów, powłoka antykorozyjna/galwanizacyjna, warstwa farby.

Jeśli decydujemy się na wiatę samochodową drewnianą, to musi być ona wykonana z dobrej jakości drewna. Najlepszym wyborem okazują się drzewa iglaste, odporne nawet na surowe warunki zimowe. Ceny tego typu zadaszeń zaczynają się już od czterech, pięciu tysięcy złotych do około 20.000 tysięcy złotych w przypadku standardowych wiat 1 i 2 stanowiskowych. Podobnie jak w przypadku wiat stalowych, duże konstrukcje osiągają ceny wyższe niż 20.000 zł, niektóre nawet 50.000 zł. Drewno wymaga też właściwej impregnacji jeśli ma posłużyć przez wiele lat bez utraty pierwotnych walorów użytkowych i estetycznych. Godne polecenia są wiaty z drewna klejonego, które nie pęcznieje, nie kurczy się, nie pęka ani nie odkształca się.