kuchnia

Nowoczesna kuchnia i jej trendy

Kuchnia w nowoczesnych wnętrzach jest zwykle łączona z salonem. Dzięki połączeniu tych pomieszczeń, zwiększa nam się przestrzeń, którą można w ciekawy sposób zaplanować. Projekt, który ma zaaranżować te wnętrza powinien być perfekcyjny i dopracowany z dużą dbałością detale i szczegóły. Tak naprawdę, otwarta kuchnia jest wizytówką domu lub mieszkania. Zachwyć siebie i swoich gości prostotą oraz minimalizmem.

Otwarta kuchnia z wyspą, czy półwyspem

Nowoczesna kuchnia w koncepcji z wyspą lub półwyspem? Opcja z wyspą umożliwia praktyczne spędzanie czasu w kuchni. Nie odczuwamy dzięki temu przytłoczenia, że siedzimy sami w oddzielnym pomieszczeniu. W otwartej kuchni,  możemy ciekawie spędzić czas ze znajomymi, zapraszając ich do wspólnego gotowania. Jeżeli nie wyspa kuchenna to może półwysep kuchenny? To idealna opcja do mniejszych kuchni, w których ciężko byłoby zastosować tradycyjną wyspę. Stosując tą koncepcję nadal będziemy mogli zachować, tzw. trójkąt roboczy, który zapewni odpowiedni komfort i wygodę przy wykonywaniu kuchennych obowiązków.

Otwarte kuchnie także powinny posiadać dużą liczbę szuflad i systemów, które wpłyną pozytywnie na poprawę funkcjonalności pomieszczenia. 

Aranżacja nowoczesnej kuchni

Mówiąc o aranżacji w nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni, myślimy również o jej wyposażeniu. W takiej stylistyce rezygnuje się zwykle z górnych szafek i zastępuje je zabudową do sufitu, złożona z wysokich słupków. Umożliwia ona umieszczenie urządzeń w zabudowie na wygodnej wysokości. Przed taką „ścianką”, umieszcza się także wyspę ze zlewozmywakiem i płytą do gotowania. Nowoczesność – pozwala nam odejść od klasycznych uchwytów, na rzecz bezuchwytowych systemów otwierania szafek. 

Ważnym zagadnieniem w takiej aranżacji jest temat materiałów. Powinny być na tyle spójnie dobrane, aby kuchnia i salon nie stanowiły dwóch odmiennych pomieszczeń. Stosujemy tutaj zwykle szlachetne materiały, typu:

  • Fornir,
  • Szkło lakierowane,
  • Mdf lakierowany w połysku, lub super mat,
  • Drewno.

Całość projektu uzupełniana jest o dodatki, akcesoria albo detale, w których przewodnim materiałem jest: szkło, beton, kamień lub stal szczotkowana. Jeśli chodzi o kolorystykę, to stawiamy raczej na biel i czerń, która jest z pozoru prostym designem, ale nadaje całości ciekawego wyglądu. Takiemu wnętrzu dodatkowego smaku możemy dodać, przełamując je ciepłym drewnem. Gramy kolorami oraz fakturami podkreślając to wszystko oświetleniem ledowym, które jest zarówno detalem jak i elementem funkcjonalnym.

Ciężko jest to wszystko zaplanować w spójny sposób, więc najlepiej jest stworzyć z projektantem atrakcyjny wizualnie projekt 3D. Warto nad nim popracować, aż będzie nam się naprawdę podobał. 

Efekt osiągnięty podczas realizacji, zrekompensuje czas poświęcony na projektowanie i planowanie.