klej

Kleje akrylowe- poznaj ich najważniejsze właściwości!

Kleje znajdują szerokie zastosowanie w różnorodnych dziedzinach naszego życia. Obecnie możemy wybierać ich różnorodne rodzaje, a także cieszyć się ich unikalnymi właściwościami. Z pewnością każdy z nas świetnie zdaje sobie sprawę z tego, do czego służą kleje. To właśnie za ich pomocą możliwe jest połączenie ze sobą dwóch powierzchni, bez względu na to, z jakiego materiału zostały one wykonane. Niemniej jednak obecnie, najwięcej zainteresowania wzbudzają kleje akrylowe. Jakie są więc ich najważniejsze właściwości?

Czym jest klej akrylowy?

Klej do akrylu czy też po prostu klej akrylowy to specjalny rodzaj produktu, który znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach, a coraz częściej okazuje się on również przydatny w naszym gospodarstwie domowym. Kleje akrylowe są niezwykle tanie, a co najważniejsze również i wyjątkowo proste w użyciu. Zwykle są to kleje dwuskładnikowe, strukturalne. Oznacza to, że ich bazę stanowi żywica akrylowa, a także utwardzacz, który znajduje się w osobnym pojemniku. Oba składniki oczywiście należy zmieszać ze sobą w odpowiednich proporcjach. Utwardzacz w tym przypadku ulega polimeryzacji w temperaturze pokojowej i w procesie mieszania. Wówczas staje się on gęsty i twardy a klej akrylowy może wyschnąć. Często korzysta się także ze specjalnego aktywatora, który potrafi znacznie skrócić wysychanie kleju. Takim aktywatorem może być nawet i ciepło.

Gdzie stosuje się kleje akrylowe?

Kleje akrylowe co już zostało wspomniane, cieszą się coraz to większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z tego, faktu, że kleje te są niezwykle uniwersalne i wszechstronne. Okazuje się jednak, że jego głównym przeznaczeniem jest klejenie strukturalne dużej ilości materiałów. Może być to np. szkło, drewno, tworzywa sztuczne, czy nawet i metale. Dodatkowo klej ten idealnie nadaje się do sytuacji, w których wymagana jest ponadprzeciętna trwałość i odporność, dlatego też tak często stosuje się klej akrylowy w branży przemysłowej i nie tylko.

Jakie właściwości ma klej akrylowy?

Kleje akrylowe są znane przede wszystkim ze swojej niezwykłej trwałości. Są one bowiem odporne na różnego rodzaju rozciągnięcia, pękania czy ściągania. Wykonane przy jego pomocy połączenie staje się praktycznie nie do rozerwania. Co więcej kleje te są również odporne na wodę i wilgoć, a także nie rozpuszczają się pod wpływem wysokiej temperatury. Ich zastosowanie jest więc swoistą gwarancję tego, że przedmioty nim złączone, nie zostaną rozklejone bez względu na to jaka siła i jaki czynnik będzie na nie oddziaływał.