meble do kuchni

Jasne czy ciemne? Jakie meble do kuchni wybrać?

Jasne czy ciemne meble kuchenne, co będzie lepszym rozwiązaniem? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznaczne odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnych preferencji i cech pomieszczenia. Warto pamiętać jednak o tym, że jasna kuchnia to rozwiązanie uniwersalne, pasujące do każdego wnętrza, Natomiast ciemne meble to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie nowoczesność i wyróżniający się styl.

O czym należy pamiętać, wybierając odcień mebli kuchennych?

Planując dobór kolorystyki mebli kuchennych, należy mieć na uwadze przede wszystkim ich funkcjonalność i własne preferencje. W wielu przypadkach będzie to wybór nawet na kilkanaście lat, więc należy podjąć decyzję, kierują się istotnymi czynnikami, a nie tylko chwilową modą, która jak wiadomo, czasem przemija bardzo szybko. Zanim zostanie podjęta decyzja o tym, czy w kuchni mają znaleźć się ciemne, czy też jasne meble kuchenne należy przede wszystkim przemyśleć swoje potrzeby i zastanowić się na odczekiwaniami względem ogólnej estetyki pomieszczenia. Ustalenie własnych potrzeb znacząco ułatwi podjęcie ostatecznej, satysfakcjonującej decyzji.

Jakie są najważniejsze czynniki, jakie należy brać pod uwagę, wybierając kolor mebli kuchennych? To przede wszystkim:

  • wielkość pomieszczenia,
  • częstotliwość gotowania,
  • rodzaj przestrzeni (ważne jest to, czy kuchnia jest otwarta, czy zamknięta),
  • dostęp do naturalnego oświetlenia,
  • częstotliwość sprzątania pomieszczenia.

Choć wydawać by się mogło, że powyższe czynniki są dość banalne, to w rzeczywistości ich uwzględnienie jest niezwykle istotne. Należy pamiętać o tym, że kuchnia to miejsce, które poza tym, że powinno być estetyczne, przede wszystkim musi wyróżniać się funkcjonalnością.

Kiedy wato postawić na meble kuchenne w ciemnym kolorze?

Ciemne meble kuchenne pozwalają na stworzenie w kuchni eleganckiego i intrygującego klimatu. W przeciwieństwie do białych mebli nie jest to rozwiązanie uniwersalne, które sprawdzi się w każdym przypadku.

Ciemne meble, szczególnie takie, których fronty są gładkie i pozbawione uchwytów, będą się bardzo dobrze prezentowały w kuchniach nowoczesnych, urządzonych w stylu minimalistycznym czy industrialnym. Po dodaniu uchwytów meble świetnie odnajdą się w aranżacjach glamour czy art déco.
Warto pamiętać o tym, że choć połyskująca zabudowa wygląda efektownie, to jednak łatwo ulega zabrudzeniom, dlatego też decydując się na takie rozwiązanie, należy liczyć się z koniecznością częstego czyszczenia frontów szafek.