mycie rąk

Reduktor przepływu wody – niższe rachunki za wodę i ekologiczne rozwiązanie w jednym

Właściciele mieszkań i domów nieustannie szukają sposobów na zmniejszenie domowych wydatków. Czasem różnicę mogą zapewnić nawet proste rozwiązania. Tak jest w przypadku niepozornie wyglądających elementów – reduktorów przepływu wody. Z artykułu dowiesz się, jak działa reduktor przepływu. Ponadto znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czym jest i jak działa reduktor przepływu wody?

Reduktor przepływu wody to mały element umieszczany między:

  • baterią a końcówką węża natryskowego
  • słuchawką a wężem natryskowym
  • wylewką a deszczownicą.

Tego typu ogranicznik instalowany jest głównie w celu oszczędzania wody poprzez obniżenie jej przepływu.

Działanie regulatora przepływu opiera się na jego wewnętrznym pierścieniu O-ring (część 2. na rysunku poniżej). Wraz ze wzrostem ciśnienia element odkształca się, utrudniając przepływ wody. Następnie, gdy ciśnienie spada, O-ring powraca do swojego pierwotnego kształtu, zwiększając przepływ wody.

reduktor

Zalety reduktora przepływu wody

Główną zaletą reduktorów przepływu wody jest wspomniana oszczędność. Każde mycie rąk czy skorzystanie z prysznica przekłada się na rosnące rachunki. Dzięki reduktorowi przepływu wody będziesz mógł zmniejszyć swoje wydatki. Na początku może to być niewielka zmiana, jednak z czasem oszczędności staną się widoczne. Co ważne, obecność reduktora jest niemal niezauważalna. Drugą zaletą reduktorów wody jest ich pozytywny wpływ na środowisko. Zmiany klimatu sprawiają, że coraz częściej mamy do czynienia z suszą. Osoby starające się żyć ekologicznie powinny szukać rozwiązań, które ograniczą marnowanie wody. Montaż reduktora przepływu to krok w stronę pozytywnych zmian. Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić? Przeczytaj artykuł 7 sposobów na zmniejszenie zużycia wody – proste i sprawdzone metody.

Jak zamontować i ustawić reduktor ciśnienia wody?

Montaż reduktora przepływu wody jest na tyle prosty, że można przeprowadzić go samodzielnie. Po pierwsze należy sprawdzić, czy zestaw zawiera wszystkie elementy. Reduktory przepływu wody Kuchinox składają się z: reduktora przepływu wody, uszczelki oraz O-ringu.

Aby zamontować reduktor pomiędzy baterię a wąż natryskowy, słuchawkę a wąż natryskowy lub wylewkę a deszczownię, należy odkręcić wąż natryskowy od baterii, słuchawkę od węża natryskowego lub deszczownię od wylewki. Następnie trzeba pamiętać o umieszczeniu po obu stronach produktu uszczelki i O-ringu lub dwóch O-ringów bądź dwóch uszczelek (dowolna konfiguracja). Kolejny etap to powtórne połączenie węża natryskowego z baterią, słuchawki z wężem natryskowym lub deszczowni z wylewką. Aby upewnić się, czy montaż został przeprowadzony prawidłowo, należy włączyć na chwilę przepływ wody i sprawdzić, czy nie ma przecieków.

Jak wyczyścić reduktor przepływu wody?

Jak w przypadku wszystkich elementów armatury łazienkowej, reduktor przepływu trzeba od czasu do czasu czyścić. Wiele osób mierzy się problemem twardej wody. Na siatce reduktora pozostają osady mineralne, które z czasem mogą spowodować spadek funkcjonalności elementu. W celu wyczyszczenia reduktora trzeba go najpierw wyjąć. Proces ten przebiega podobnie do opisanego wyżej montażu i polega na odkręceniu słuchawki, węża natryskowego bądź deszczownicy oraz wyjęciu reduktora. Czyszczenie można przeprowadzić z zastosowaniem ogólnodostępnych środków czyszczących – najlepiej o działaniu antykamiennym. W razie potrzeby można wymienić element na nowy – koszt reduktora to zaledwie paręnaście złotych.

Reduktor przypływu wody – możliwości doboru

Na rynku dostępne są regulatory przepływu o różnych przepuszczalnościach. Kuchinox ma w swoim asortymencie reduktory o trzech stopniach przepuszczalności: 3 l/m, 5 l/m oraz 7 l/m. Dla ułatwienia elementy zostały oznaczone odpowiednio różowym, zielonym i niebieskim kolorem. Wybór konkretnego modelu zależy od indywidualnych potrzeb nabywcy.