impregnowanie blatu z kamienia

Jak dbać o blat z konglomeratu.

Nie każdy to wie, ale blat kuchenny lub łazienkowy może być z konglomeratu kwarcowego (najczęściej spotykany), konglomeratu marmurowego lub granitowego. Każdy z nich to mieszkanka żywicy z mączką (startym kwarcytem z płytek) kwarcową lub mączką marmurową (starte kawałki marmuru) czy granitową (zielony kamień granit). Niestety każdy z tych wyrobów charakteryzuje się inną nasiąkliwością, ścieralnością, odpornością na plamy i inną twardością. Decydującym jest także proporcja żywicy w stosunku do proporcji mączki oraz to, czy na wierzchniej warstwie jest dodatkowa powłoka z żywicy czy jedynie mieszanka kwarcu / granitu z żywicą.

Jeżeli nasz blat jest z konglomeratu granitowego lub marmurowego, wówczas najlepiej użyć tych samych impregnatów i środków do pielęgnacji co do granitu lub marmuru polerowanego. Jeśli natomiast nasz blat, zlew czy inny produkt (są także lady, wanny, umywalki łazienkowe, stoliki) jest z konglomeratu kwarcowego, to prawdopodobnie jedynym profesjonalnym na polskim rynku producentem środków ochrony i pielęgnacji jest niemiecka marka produktów Akemi.

Aby zabezpieczyć i poprawnie zadbać o blat z konglomeratu kwarcowego warto rozważyć użycie trzech dostępnych produktów w następującej kolejności (niektórzy pomijają krok pierwszy i zaczynają od kroku drugiego). A jak to robić? W pierwszej kolejności warto użyć preparatu o nazwie Akemi Quartz Intensive Cleaner. To preparat do gruntownego oczyszczania i odtłuszczania powierzchni, odtykania porów, usuwania trudnych plam z konglomeratu. Powinien być stosowany co pewien czas lub w sytuacjach przed impregnowaniem. Po tak oczyszczonej powierzchni sięgamy po Quartz Polish. Środek, który tworzy zewnętrzną powłokę (niczym film na powierzchni) ochronną, nadając jednocześnie połysk i widoczny blask impregnowanej powierzchni. Tworząc zewnętrzną powłokę, chroni przed zaplamieniem i zarysowaniami. Ponieważ działa powierzchniowo na używanych powierzchniach będzie się wycierać i ścierać od używania (przesuwania, dotykania, zmywania) dlatego czynność musisz powtarzać co ok pół roku. Ostatnia butelka to Akemi Quartz Clean & Care. Płyn do codziennego używania i przecierania powierzchni. Dlaczego on? Zwykłe i uniwersalne detergenty mają za zadanie usuwanie wszystkiego, nie tylko tłuszczu. Myjąc zaimpregnowany blat z konglomeratu płynem do mycia naczyń lub płynem do mycia szyb osłabiamy impregnat, a po kilku myciach zmywamy go całkowicie, co czasami doprowadza także do wytrawienia gładkiej powierzchni blatu i wytarcia, wypłukania żywicy na blacie. Stosowanie tymczasem preparatu, który powstał na pochodnych impregnatu powoduje, że wzmacniamy i utrzymujemy impregnację dlatego zabezpieczenie blatu tak długo trwa. Przyjmuje się, że przy codziennym sprzątaniu standardowego blatu z konglomeratu w kuchni pół litrowa butelka wystarcza na ok 4 miesięcy.

Co istotne szukaliśmy na rynku innych profesjonalnych preparatów dedykowanych do blatów z konglomeratu. Rozmawialiśmy z producentami impregnatów do kamienia, impregnatów do szkła i innych. Okazuje się że nie ma dedykowanej linii produktów właśnie do konglomeratu kwarcowego innych niż Akemi. Sugerowano nam rozwiązania do betonu lub kamienia, jednak zajmując się zawodowo tymi produktami doskonale wiemy iż nie spełniają one swojej roli i albo nie zabezpieczają powierzchni takiego blatu albo po prostu nie przylegają do powierzchni i odparowują jak woda.
Być może Wy macie jakieś inne, domowe metody na skuteczne i bezpieczne zabezpieczenie blatu z konglomeratu w kuchni?

Artykuł powstał w konsultacji z zespołem w Impregnat do kamienia.