dom

Żaluzje fasadowe – natynkowe czy podtynkowe?

Żaluzje zewnętrzne charakteryzują się najwyższą estetyką wykonania i designu, a ponadto stanowią najwyższą ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem w budynku i chronią okna przed zniszczeniem. Są świetnym rozwiązaniem zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Najlepiej sprawdzają się na bardzo nasłonecznionych elewacjach, a także w budynkach znajdujących się przy ruchliwej drodze, stanowiąc dobrą barierę akustyczną. Żaluzje zewnętrzne występują w dwóch rodzajach, w zależności od sposobu ich montażu. Możemy zatem zdecydować się na żaluzje fasadowe natynkowe lub na żaluzje fasadowe podtynkowe. Czy oprócz sposobu montażu, różni je coś jeszcze?

Żaluzje fasadowe a oszczędności na ogrzewaniu

Za sporą popularnością żaluzji fasadowych stoi ich solidna konstrukcja i łatwa obsługa. Można je łatwo podnosić i opuszczać, co ułatwia centralny system sterowania osłoną. Ruchome lamele mogą się ustawiać z dowolnym kątem nachylenia, dzięki czemu można bardzo precyzyjnie regulować dostęp światła do pomieszczeń, wybierając dowolny stopień zacienienia. Żaluzje fasadowe mogą dodatkowo działać w roli izolatora, wpływając na ilość światła słonecznego wewnątrz budynku, a tym samym ilość ciepła. Opuszczone żaluzje fasadowe o zamkniętych lamelach chronią pomieszczenie przed nagrzewaniem się w okresie letnim, wspierając tym samym jego klimatyzowanie, natomiast w okresie zimowym – stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed uciekającym ciepłem z wnętrza budynku. Jest to to możliwe dzięki specyficznej konstrukcji – między powierzchnią osłony a szybą powstaje bowiem swego rodzaju poduszka termiczna, zatrzymująca uciekające z budynku ciepłe powietrze.

Żaluzje natynkowe a podtynkowe

Żaluzje natynkowe i podtynkowe różnią się przede wszystkim sposobem montażu, który może wpływać na ich funkcjonalność. Montaż podtynkowy jest zdecydowanie bardziej wymagający i nie zawsze można go przeprowadzić, toteż należy go przewidzieć już na etapie projektowania budynku. Wszystkie elementy konstrukcyjne systemu znajdują się pod warstwą tynku, dzięki czemu osłona wygląda bardzo minimalistycznie, a przez to nowocześnie. Jedynym widocznym elementem są tylko ruchome lamele, które podnoszone – niejako chowają się pod elewacją, co wpływa na wizualną lekkość konstrukcji i estetykę na najwyższym poziomie. Systemy te są często wzbogacone o dodatkową warstwę izolacji, zapobiegającej tworzeniu się mostków termicznych, na które najbardziej narażone są miejsca styku tylnej pokrywy osłony ze ścianą. Kaseta osłony jest schowana, co nie oznacza że nie ma do niej dostępu – do elementów konstrukcyjnych łatwo się dostać demontując pokrywę czołową.

Żaluzje fasadowe natynkowe to rodzaj osłon zewnętrznych, charakteryzujących się mniej wymagającym montażem. Montuje się je bezpośrednio na elewacji, dzięki czemu możemy się na nie zdecydować na każdym etapie budowy, a nawet po jej zakończeniu. Aluminiowa obudowa z pokrywą rewizyjna zapewnia bardzo dobrą wytrzymałość i odporność na ewentualne uszkodzenia. To bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo przyczynia się do ograniczenia zużycia energii grzewczej w budynku i poprawia mikroklimat w jego pomieszczeniach.

Na co się zdecydować?

Na rynku osłon zewnętrznych żaluzje fasadowe cieszą się największą popularnością. Zapewniają doskonałą ochronę przed słońcem i nagrzewaniem się pomieszczeń, a także świetną barierę przed czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi. Dodatkowo, pełnią funkcję ochronną przed ewentualną próbą włamania, co upodabnia je do rolet zewnętrznych antywłamaniowych. W zależności od wybranego rodzaju, otrzymujemy dodatkowo pewne udogodnienia. Decydując się na żaluzje fasadowe podtynkowe, zyskujemy bardzo nowoczesny wygląd elewacji, wybierając zaś żaluzje fasadowe natynkowe mamy wolność sposobu montażu – osłonę tę można bowiem zamontować na niemal każdej powierzchni. Niezależnie od tego, który rodzaj osłony wybierzemy, najlepiej jeśli powierzymy ich montaż specjalistom, aby wykluczyć jakiekolwiek błędy i nieprawidłowości montażowe.