kocioł

Wykorzystanie jednofunkcyjnego kotła w domowej instalacji

Proponowane na rynku kotły gazowe są zróżnicowane, wśród nich każdy może liczyć na takie rozwiązania, które odpowiadać będą jego potrzebom. Obecnie wśród tych propozycji z jakimi możemy się spotkać wymienić należy przede wszystkim podział na kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Podstawowe rozróżnienie o jakim obecnie można mówić, które ma wpływ na to jak funkcjonuje dana instalacja. Warto wiedzieć jakie są różnice, by tym samym decyzja o wyborze konkretnego systemu okazała się dla inwestora łatwiejsza.

Jakie rozwiązania wybrać – jedno czy dwufunkcyjne

Jeśli weźmiemy pod uwagę kotły jednofunkcyjne otrzymujemy element, który charakteryzuje się przeznaczeniem do funkcjonowania w ramach centralnego ogrzewania. W takim elemencie nie pojawia się wymiennik ciepła do podgrzewania wody użytkowej, a więc nie będzie można samodzielnie jej podgrzewać. Jeśli nie będzie dodatkowego wyposażenia to taki kocioł nie będzie mógł gwarantować również ogrzewania wody. Funkcjonalność zostaje więc istotny sposób ograniczona. Jeśli ktoś potrzebuje dodatkowo z instalacji ciepłej wody użytkowej musi wyposażyć kocioł w stosowny osprzęt i zasobnik, w którym znajdować się będzie podgrzewana woda. Jeśli ktoś decyduje się na dwufunkcyjny kocioł otrzymuje produkt, który będzie nie tylko gwarantował ogrzewanie, ale będzie miał także wbudowany podgrzewacz, który będzie gwarantował także wodę ciepłą do użytku. Podgrzewanie w tym przypadku ma charakter przepływowy.

Jaki kocioł wybrać?

To jaki będzie się wybierać kocioł uzależnione będzie rzecz jasna od decyzji osoby, która będzie się decydowała na taki kocioł. Wiele zależy od budynku, w którym będzie instalacja. Jeśli w grę wchodzi mały dom i instalacja jest w pomieszczeniu, które nie będzie zbyt duże to w takiej sytuacji wybiera się najczęściej kocioł dwufunkcyjny, ponieważ kotły jednofunkcyjne muszą być dodatkowo wyposażone w zasobnik, a to już w znaczący sposób wpływa na to ile miejsca cała instalacja będzie zajmowała. Jeśli ktoś szuka sensownych rozwiązań powinien przede wszystkim wybór kotła dopasować do charakteru własnego mieszkania, domu.

Korzystając z pomocy specjalistów

Wydaje się, że dobrym kierunkiem będzie wsparcie specjalistów, którzy będą w stanie coś doradzić odnośnie wyboru kotła. Ma to istotne znaczenie w kontekście tego jak będzie wyglądać wykonanie instalacji, czy będzie dobrze spełniała swoje zadania a jednocześnie będzie nie tylko funkcjonalna, ale dla użytkownika także ekonomiczna i nie będzie generowała niepotrzebnych kosztów w trakcie eksploatacji.