zestaw fotowoltaiczny

Zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu – kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Dziś poświęcimy nieco uwagi ciekawemu rozwiązaniu, jakim są zestawy fotowoltaiczne przeznaczone do samodzielnego montażu. Kto powinien zdecydować się na takie rozwiązanie i czym wyróżniają się zestawy do montażu fotowoltaiki we własnym zakresie?

Czym jest zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu?

Zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu to gotowe rozwiązanie, dzięki któremu każdy może zamontować panele na swoim budynku. Co istotne, nawet same przepisy prawne nie pozostawiają w tym zakresie wątpliwości; aby zamontować fotowoltaikę na dachu czy nawet na gruncie, niepotrzebne są żadne uprawnienia. Możemy zrobić to we własnym zakresie i cieszyć się sporą oszczędnością.

Należy jednak pamiętać, że tworzenie instalacji fotowoltaicznej to nie tylko sam montaż, ale również projektowanie całości. Tę czynność powinien wykonać specjalista, który posiada uprawnienia budowlane do projektowania ze specjalnością w zakresie sieci, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz instalacji, a także certyfikat Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego z zakresu systemów fotowoltaicznych. W innym wypadku będzie to nie tylko nielegalne, ale również może okazać się nieadekwatne do potrzeb. Zaplanowanie instalacji jest bowiem istotne z punktu widzenia jej wydajności: gdy tego zadania podejmie się ktoś bez specjalistycznej wiedzy, fotowoltaika może być rozplanowana w sposób, który uniemożliwi pełne wykorzystanie jej potencjału.

Warto pamiętać, że również na etapie podłączania fotowoltaiki do sieci energetycznej można napotkać pewne problemy w przypadku montażu paneli przez osobę bez uprawnień. Niektóre sieci wymagają bowiem złożenia oświadczenia o tym, że instalacja jest zgodna z przepisami oraz aktualną wiedzą techniczną. Co oczywiste, osoba niespecjalizująca się w tego typu działaniach nie może tego potwierdzić.

Zalety samodzielnie montowanej fotowoltaiki

Choć można napotkać pewne trudności przy wyborze zestawu fotowoltaicznego do samodzielnego montażu, nie można odmówić mu także pewnych zalet. Wśród nich można wskazać:

  • brak konieczności dopasowywania terminu montażu do specjalistycznej firmy – zdarza się bowiem, że decyzja o stworzeniu na budynku fotowoltaiki jest podejmowana bez wcześniejszego planowania. W takiej sytuacji dopasowanie terminu dostępnego wśród opcji firmy do tego, kiedy właściciel budynku chciałby zamontować panele, może okazać się dość trudne, jeśli nie niemożliwe;
  • niższy koszt montażu – decydując się na samodzielny montaż fotowoltaiki nie musimy ponosić kosztów związanych z wynajęciem firmy specjalizującej się w tym zadaniu. Warto jednak mieć na uwadze, że nie oznacza to, że całkowity koszt fotowoltaiki zamknie się w kosztach paneli i niezbędnego osprzętu do ich montażu: oprócz tego, konieczne jest zapłacenie specjaliście, który podpisze się pod dokumentem niezbędnym przy podłączaniu fotowoltaiki do sieci energetycznej. Jednocześnie, samodzielny montaż paneli może okazać się szczególnie korzystną finansowo opcją dla osób, które posiadają niezbędne uprawnienia.

Kto powinien zdecydować się na takie rozwiązanie?

Samodzielny montaż fotowoltaiki jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które posiadają wyżej wspomniane uprawnienia oraz wiedzę, która jest niezbędna do stworzenia instalacji we własnym zakresie. To pozwala na zaoszczędzenie sporej kwoty, a przy tym umożliwia montaż paneli dokładnie wtedy, kiedy nam to odpowiada, bez konieczności poszukiwania rozwiązania dogodnego dla obydwu stron.

Warto jednak mieć na względzie, że jeśli nie wiemy, w jaki sposób samodzielnie zamontować fotowoltaikę – oszczędność poczyniona na skorzystaniu z usług profesjonalnej firmy może okazać się pozorna. Bez odpowiedniej wiedzy możemy nie tylko zamontować panele pod nieodpowiednim kątem, co doprowadzi do utraty ich wydajności, ale również przypadkowo uszkodzić fotowoltaikę. W ostatnim opisanym przypadku może zatem okazać się, że teoretyczna oszczędność zamieniła się w znaczącą stratę.

Zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu ma zatem wiele zalet, jednak nie jest odpowiednim wyborem dla każdego. W przypadku braku odpowiedniej wiedzy, lepiej jest zebrać nieco więcej pieniędzy i skorzystać z pomocy profesjonalistów: dzięki temu będziemy mieć pewność, że całość zostanie odpowiednio ustawiona i podłączona. Dodatkowo, warto pamiętać, że ewentualny nieprawidłowy montaż może skutkować utratą gwarancji na niektóre elementy paneli, co także może wiązać się z wysokimi kosztami potencjalnej naprawy.