Nawożenie organiczne czy mineralne

Nawożenie organiczne czy mineralne?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy profesjonalnymi plantatorami, czy prowadzimy niewielki ogródek, w którym całkowicie amatorsko hodujemy wybrane rośliny, przed nadejściem wiosny powinniśmy odwiedzić dobry sklep ogrodniczy i wybrać nawozy pozwalające na prawidłowy wzrost naszych roślin. Do wyboru mamy zarówno produkty organiczne, jak i mineralne. Znając wszystkie wady i zalety obu sposobów dokarmiania roślin, łatwiej wybrać jest ten właściwy. Co więc powinniśmy wiedzieć o nawożeniu, zanim odwiedzimy pobliski sklep ogrodowy?

Centrum ogrodnicze to spory wybór nawozów mineralnych – czy warto je stosować?

Każdy szanujący się internetowy sklep ogrodniczy taki jak egardenion.pl umożliwia zakup zarówno nawozów mineralnych, jak i organicznych. Wśród profesjonalnych plantatorów szczególną popularnością cieszą się te mineralne. Są one bardzo łatwe w użyciu i zapewniają dokładnie taką ilość składników pokarmowych, jakie potrzebuje dana roślina. Używać ich można przez cały rok, stosując się do zaleceń konkretnego producenta. Nawozy mineralne nie są jednak najzdrowsze, ich regularne stosowanie sprawia, że plon zawiera sporą ilość chemii, co zaczyna przeszkadzać wielu odbiorcom. Chcąc prowadzić uprawę ekologiczną, pozostaje więc korzystać z tych organicznych.

Jakie nawozy organiczne warto kupić?

Sklepy ogrodnicze online oferują swoim klientom spory wybór naturalnych środków do nawożenia. Na szczególną uwagę zasługują oborniki: bydlęcy, koński czy kurzy. Zapewniają one sporą ilość składników odżywczych dla roślin, ale ich wadą jest niemożliwość zapewnienia odpowiednich warunków do rozwoju przez cały sezon wegetacyjny. Stosowanie obornika jest często mocno utrudnione, a warto wiedzieć, że nie można go używać każdego roku. Nawóz kurzy zawiera bardzo duże ilości azotu, dlatego w trakcie jego stosowania polecamy dużą ostrożność. Przedawkowanie również jest możliwie i sprawia, że polon wzbogacony jest o różne szkodliwe substancje. Decydując się na naturalne nawozy, bierzmy pod uwagę, że najlepsze efekty uzyskamy, jeśli zastosujemy je jesienią. Do wiosny zdążą się one rozłożyć i poprawią plonowanie. Pamiętajmy również, że stosując agrowłókniny podczas nawożenia konieczne jest ich odsłonięcie. Szeroki wybór agrowłóknin dobrze przepuszczających wodę i składniki odżywcze znaleźć można w sklepie egardenion.

Internetowe centrum ogrodnicze – czy warto?

Wiele osób w dalszym ciągu robi zakupy w lokalnych sklepach. Wydaje się im, że najlepsze nawozy kupić można wyłącznie u lokalnych dostawców. Nie jest to prawda. Każde internetowe centrum ogrodnicze zaopatrzone jest w bardzo dobrej jakości nawozy, które przeważnie niczym nie różnią się od tych sprzedawanych w lokalnych sklepach. Różnicą może być jednak cena. Te internetowe sklepy ogrodnicze w zdecydowanej większości oferują swoim klientom lepsze ceny. Różnice mogą być naprawdę duże.

Internetowe zakupy zapewniają:

  • dobrą cenę,
  • szeroki wybór,
  • szybką i bezproblemową wysyłkę.

Połączenie nawożenia mineralnego i organicznego

Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety nawożenia organicznego i mineralnego, wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest kompromis polegający na odpowiednim łączeniu obu metod nawożenia. 

Zamienne stosowanie nawozów mineralnych i organicznych przyczynia się do lepszego plonowania i zapewnia smaczne i zdrowe warzywa oraz owoce.