Orynnowanie dachu

Orynnowanie dachu – podstawowe zasady

Wielu osobom niezaznajomionym z tematyką mogłoby wydawać się, iż orynnowanie dachu jest zadaniem zupełnie bezproblemowym, którego może podjąć się nawet niedzielny majsterkowicz.

Nic bardziej mylnego – okazuje się bowiem że przed montażem systemu, który to ma nie tylko służyć nam bez najmniejszych problemów przez wiele kolejnych lat, ale także w sposób optymalny odprowadzać do kanalizacji lub przygotowanego zawczasu zbiornika nadmiar wody lub też stopniałego śniegu, konieczne jest zaznajomienie się z podstawowymi zasadami, które to pragniemy w dniu dzisiejszym przybliżyć naszym czytelnikom. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Z naszych obserwacji wynika, że nawet w przypadku planowania prostych, składających się maksymalnie z kilkunastu elementów systemów rynnowych warto jest współpracować z architektem, który to swoim eksperckim okiem będzie w stanie określić ilość, wielkość oraz przepustowość rynien, odstępy pomiędzy kolejnymi wspornikami, jak również kąt nachylenia całej konstrukcji. Aby jednak było to możliwe, konieczne może okazać się przedstawienie takiemu profesjonaliście kluczowych danych, takich jak chociażby efektywna i maksymalna powierzchnia dachu, które to można wyliczyć ze specjalnego wzoru, a które to pozwolą na odpowiednie określenie podstawowych cech jakimi powinno  charakteryzować się orynnowanie.

Niezwykle istotnym okazuje się także dobór materiału, z jakiego mają być wykonane rynny. Jeszcze do niedawna w celu poczynienia daleko idących oszczędności, właściciele obiektów mieszkalnych czy też użytkowych decydowali się na pokrywanie dachów komponentami plastikowymi, które to jednak w naszym dość wymagającym klimacie niezbyt dobrze się sprawdzały, a po zaledwie kilku latach od ich montażu konieczne było prowadzenie prac naprawczych bądź też całkowita wymiana systemu. O wiele lepiej naszym zdaniem sprawdzą się systemy powstające w stu procentach z metalu, który to jest odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i atmosferycznych, odporny na uszkodzenia mechaniczne, jak również niepodatny na deformacje, nawet jeżeli wykorzystywany jest on do transportu znacznej ilości wody opadowej lub też powstałej na skutek topienia się śniegu wiosną.

Nie tylko materiał jest jednakże istotny, ale także – kształt poszczególnych rynien. Obecnie odchodzi się od produktów zaokrąglonych i półokrągłych na rzecz tych mających kształt przeciętego na pół prostokąta. Dlaczego tak się dzieje? Rozwiązanie takie okazuje się bowiem być nie tylko o wiele skuteczniejsze jeżeli chodzi o montaż i łączenie ze sobą poszczególnych elementów systemu, ale także cechuje się optymalną przepustowością. Co równie istotne, rynna z wysokimi ściankami ogranicza ryzyko rozchlapywania wody po elewacji podczas ulewnych opadów deszczu, co jak wiemy mogłoby doprowadzić bezpośrednio do jej zawilgacania, wykształcania się nieestetycznie wyglądających grzybów i pleśni, a na przestrzeni kolejnych lat – także do całkowitego niszczenia ścian. Problemów tych możemy w niezwykle prosty sposób uniknąć, wystarczy tylko że podczas składania zamówienia na system rynnowy wybierzemy ten właściwy, polecany przez ekspertów z branży ale także mogący pochwalić się dostosowaną do naszych preferencji specyfiką