![budowa](https://twoje-domy.com.pl/wp-content/uploads/2022/03/pexels-pixabay-534220.jpg)
Największe zalety i wady izolacji nakrokwiowej
Każdy z nas kto postanowił wybudować swój własny dom, z pewnością zmierzył się z procesem jakim jest odpowiednie zaizolowanie dachu. Okazuje się, że to jeden z najważniejszych elementów, o których należy pamiętać podczas budowy domu. To właśnie odpowiednia izolacja ma ogromny wpływ na to, jak będzie później prezentował się współczynnik zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach. Okazuje się, że jednym z najlepszych sposobów na izolację dachu jest wykorzystanie izolacji nakrokwiowej. Jakie są jej wady i zalety?
Jak ciepły musi być dach?
Czy wiedzieliście, że przez dach może uciekać nawet 3/4 ciepła z pomieszczeń? Wobec tego coraz więcej osób dostrzega potrzebę wykonania odpowiedniej izolacji dachowej. Warto również wiedzieć, że dach musi być odpowiednio ciepły, a współczynnik ten oznaczany jest literą U i regulowany jest przepisami prawnymi. W naszym kraju nie może być on większy niż 0,18 W (m2*K). Niemniej jednak liczba ta jest wynikiem wielu składających się na nią czynników i jest wartością mocno uśrednioną. Trzeba podkreślić, że współczynnik ciepła powinien przede wszystkim być wyliczony przez projektanta, już na samym etapie przygotowywania projektu.
Izolacja nakrokwiowa dachu- zalety
Izolacja nakrokwiowa to jedna z najczęściej wykorzystywanych izolacji dachu. W tej metodzie warstwa izolacyjna nakładana jest po zewnętrznej stronie więźby dachowej, a to z kolei jest swoistą gwarancją tego, że nie wystąpi utrata ciepła wewnątrz budynku. Do największych zalet tej izolacji można zaliczyć przede wszystkim to, że jest ona sztywna, a co za tym idzie dodatkowo wzmacnia i stabilizuje ona całą konstrukcję dachu. Co więcej nie wymaga ona zastosowania dodatkowych mostków termicznych, a co za tym idzie zapewnia równomierne i ciągłe ogrzewanie poddasza, bez zbędny strat ciepła. Izolacja ta może również występować w formie materiałów o zróżnicowanej grubości, więc z łatwością można dopasować ją do własnych potrzeb oraz preferencji.
Czy izolacja nakrokwiowa ma jakieś wady?
Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W przypadku izolacji nakrokwiowej z pewnością nieliczne wady są skrzętnie maskowane przez ogromną ilość zalet. Niemniej mówiąc o minusach tego typu izolacji śmiało można wskazać na to, że jest ona bardziej kłopotliwa podczas montażu. Tak więc musi być ona instalowana jedynie przez doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców, gdyż ten rodzaj izolacji dachowej jest obarczony dość dużym ryzykiem błędu. Izolacja ta również wymaga odrobiny więcej czasu poświęconego na jej zamontowanie.