Dlaczego warto stosować płyty PIR na poddasze?

Dlaczego warto stosować płyty PIR na poddasze?

Mieszkania na poddaszach są bardzo lubiane. Najczęściej takie lokale mieszkalne znajdują się w kamienicach. W domach jednorodzinnych poddasze ma charakter użytkowy, gdyż przestrzeń ta idealnie pasuje na sypialnie, gabinet do pracy, pracownię artystyczną lub pokoje dla dzieci i młodzieży. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto stosować płyty PIR na poddasze.

Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie na poddaszu w starym budownictwie?

Na rynku od dawna funkcjonują inwestorzy, którzy skupują strychy w kamienicach z XIX i początku XX wieku, a następnie przekształcają je w mieszkania na poddaszu. Takie mieszkania wyróżnia unikalny charakter i wyjątkowy klimat. Są chętnie kupowane między innymi przez twórców, artystów i młodych ludzi. Inwestorzy przygotowujący mieszkanie na sprzedaż na ogół dbają o to, by mieszkanie zachwycało potencjalnych nabywców swym wyglądem. Klienci zauroczeni poddaszem decydują się na jego zakup.

Mają szczęście, jeśli remont był przeprowadzany solidnie. Natomiast, jeśli nie był, z czasem może wystąpić wiele problemów. Dlatego kupujący powinni zapytać, czy inwestor zamontował płyty PIR na poddasze i jakiej marki wstawił okna dachowe. Termoizolacja na poddaszu ma kluczowe znaczenie. Bez odpowiednich materiałów zimą będzie w takim mieszkaniu chłodno, a latem będzie gorąco.

Zakup strychu pod mieszkanie na poddaszu

Jeśli inwestor kupuje strych dla własnych celów mieszkaniowych, ma do przeprowadzenia szereg prac remontowych. Ogromne znaczenie ma docieplenie poddasza od wewnątrz. Idealnym rozwiązaniem są płyty PIR na poddasze. Na chwilę obecną nie ma skuteczniejszych materiałów termoizolacyjnych. Nawet jeśli koszt zakupu płyt jest wyższy niż cena nabycia styropianu lub wełny mineralnej, to inwestycja szybko się zwróci. Będzie to widać w niskich fakturach za ogrzewanie. Inwestor powinien sprawdzić, jaka jest kondycja dachu na zewnątrz. Jeśli poszycie dachowe jest do wymiany, trzeba to zrobić w pierwszej kolejności. W przeciwnym razie w czasie intensywnych opadów deszczu lub podczas roztopów mogą pojawiać się przecieki z dachu. Inną sprawą jest odporność płyt na ogień. To zapobiega rozprzestrzenianiu się pożaru.

Jakie korzyści dają płyty PIR na poddasze?

Poddasze to bardzo fajne miejsce do mieszkania, ale pod warunkiem, że jest odpowiednio przygotowane na cele mieszkaniowe. Wszelkiego typu fuszerki, tanie materiały i oszczędności na jakości produktów mogą dość szybko dać się we znaki osobom mieszkającym na poddaszach. Z tego względu kupując taki lokal na rynku wtórnym, trzeba poprosić osobę sprzedającą o dokumentację remontową. Jeśli planowany jest remont we własnym zakresie, to od razu zalecany jest montaż płyt PIR. Te płyty są bardzo trwałe, więc nie trzeba będzie martwić się o och wymianę za jakiś czas.