Magazyny energii i falowniki hybrydowe

Magazyny energii i falowniki hybrydowe – czy to się opłaca?

Coraz więcej osób decyduje się na instalację dodatkowych magazynów energii w swoich przydomowych instalacjach fotowoltaicznych. W związku z tym na rynku pojawiła się również większa liczba falowników hybrydowych, „serc” instalacji fotowoltaicznej, pozwalająca na przyłączenie tych akumulatorów. Czy warto zainteresować się tym rozwiązaniem? Eksperci z iSun odpowiadają!

Magazynowanie energii jest ważne: jest to bufor bezpieczeństwa na wypadek pochmurnych dni oraz kolejna porcja oszczędności dla użytkownika instalacji fotowoltaicznej. Zgromadzoną dzięki falownikom hybrydowym energię elektryczną można spożytkować w innym czasie, dzięki czemu np. w czasie wyjazdu za granicę nie musimy martwić się o niewystarczającą ilość prądu po naszym powrocie. Wielu naszych klientów decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ jest to obecnie najprostszy i jednocześnie najbardziej ekonomiczny sposób na posiadanie „swojego” magazynu energii elektrycznej. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na parametr ograniczenia prądu wyjściowego: to on pokazuje, z jaką mocą i jaką ilość energii można pobrać w danej chwili z naszych zasobów. Przekłada się to na maksymalną ilość urządzeń, które mogą być zasilane w domu, firmie czy gospodarstwie. Ta wiedza przydaje się w przypadku choćby awarii sieci energetycznej lub podczas użytkowania instalacji fotowoltaicznych off-grid. Niektóre modele falowników hybrydowych posiadają możliwość tzw. zasilania rezerwowego i to je najczęściej rekomendujemy naszych klientom.

ZALETY FOTOWOLTAICZNYCH INSTALACJI HYBRYDOWYCH

Falowniki hybrydowe dopiero od niedawna są dostępne dla użytkowników niewielkich fotowoltaicznych instalacji przydomowych. Nie od zawsze cieszyły się popularnością: pierwsze modele kosztowały sporo pieniędzy oraz często nie posiadały wystarczającej mocy, która pozwoliłaby zaspokoić potrzeby energetyczne danej firmy czy rodziny. Obecnie sytuacja się odwróciła: na rynku fotowoltaicznym znajdziemy wiele rodzajów falowników hybrydowych różnych producentów, co wpłynęło na zwiększenie konkurencji cenowej. Rozwiązania tego typu są coraz tańsze i posiadają duże większą gęstość moc niż pierwsze prototypy. Wykonawcom udało się również znacznie zredukować ich rozmiar, aby nie powodował on problemów podczas montażu oraz wizualnie pasował do całości instalacji paneli słonecznych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, który mamy okazję obserwować w wielu domach podczas darmowych audytów: zazwyczaj produkcja prądu z ogniwa fotowoltaicznego jest najwyższa w ciągu dnia, a jego zużycie jest największe późnym popołudniem i wieczorem, kiedy Słońca nie ma już na horyzoncie. Do tego problemu można podejść na dwa sposoby: część klientów woli pobierać nawet do 80% prądu z sieci energetycznej w ramach „wymiany” usług, jednak nie jest to opcja najbardziej wydajna. Nie jesteśmy również w pełni niezależni od dostawcy prądu – w przypadku awarii elektrowni nie będziemy mogli swobodnie korzystać z lodówki, pralki czy zmywarki. Dlatego też instalacja falowników hybrydowych, które samodzielnie magazynują energię, wydaje się być rozwiązaniem najbardziej korzystnym dla użytkownika instalacji PV. Jest to też opcja bardziej opłacalna – dzięki falownikom hybrydowym odzyskuje nawet do 95% energii, której nie zużyliśmy. Jedyny koszt dodatkowy, jaki musimy ponieść na początku, to zakup tych właśnie dodatkowych akumulatorów.

Niedawno pojawiła się również możliwość dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w programie Mój Prąd 2021, który ma na celu zwiększyć lokalną konsumpcję energii elektrycznej pochodzącej z OZE. Można więc ją wykorzystać do naładowania akumulatorów magazynu energii. Specjaliści z naszej firmy podpowiedzą, jak wybrać najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla Twojej nieruchomości.