gruz

Jak pozbyć się gruzu po remoncie?

Wszystkie prace remontowe i budowlane łączy aspekt generowania dużej ilości gruzu. Wyburzanie i przebudowa domu, likwidowanie ścian, czy skuwanie kafelek to tylko kilka przykładów, kiedy staje się on problematyczny. Gruzu nie można składować ani utylizować razem z odpadami komunalnymi. Jak w takim razie należy pozbyć się gruzu?

Co to jest gruz?

Do gruzu budowlanego zalicza się wszelki odpadowy materiał budowlany ceramiczny, np. zniszczone pustaki, dachówki, cegły, kafle,  czy pokruszony beton. Co więcej, gruz klasyfikuje się na trzy kategorie: czysty, mieszany i zanieczyszczony.

Gruz czysty

Zalicza się do niego jednorodne odpady powstałe podczas prac remontowo – budowlanych, które nie są zmieszane z innymi odpadami. Można je wykorzystać jako fundamenty lub podłoże pod podjazd czy parking.

Gruz mieszany i zanieczyszczony

W skład gruzu mieszanego wchodzi gruz betonowy, ceglany, ziemia i ceramika połączone w różnych proporcjach. Natomiast jeśli dodatkowo w gruzie można znaleźć inne elementy, np. odpady niebezpieczne, pokruszone szkło, butelki plastikowe, albo puste opakowania, zalicza się go do gruzu zanieczyszczonego.

Czy można wywieźć gruz na własną rękę?

W przypadku, kiedy posiada się niewielką ilość gruzu, albo ma się możliwości przetransportowania go swoim własnym pojazdem, można wywieźć gruz samodzielnie. Należy umieścić go w szczelnych pojemnikach i przewieźć do najbliższego PSZOK – u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Innym rozwiązaniem jest wystawienie na jednym z internetowych portali ogłoszenia o chęci oddania gruzu. Zdarza się, że niektórzy poszukują gruzu pod budowę fundamentów budynku i są w stanie zorganizować jego przewóz do miejsca docelowego.

Kto zajmuje się profesjonalnym wywozem gruzu?

Wygodną opcją jest skorzystanie z usług firmy, która specjalizuje się w wywożeniu i recyklingu odpadów budowlanych. Podczas umawiania usługi, należy sprecyzować, jak dużą ilość gruzu się posiada, aby pracownik firmy mógł przygotować pojemnik o odpowiedniej objętości. Do mniejszych zleceń, firmy przeprowadzające wywóz gruzu Warszawa, używają worki typu Big Bag, natomiast przy większych korzystają z kontenerów o pojemności 2, 5 lub 7 m3.

Co się dzieje z gruzem po wywozie przez firmę?

Kiedy gruz budowlany zostanie zabrany od klienta, firma rozpoczyna proces jego utylizacji i recyklingu. W przypadku firmy Makjan, gruz jest najpierw oczyszczany przez przesiewanie, a później zostaje pokruszony przez specjalną maszynę – kruszarkę. Rozdrobniony gruz może zostać ponownie wykorzystany, np. przy budowie dróg.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Makjan – utylizacja odpadów.