Na co zwrócić uwagę, poszukując projektu domu z poddaszem użytkowym?
Domy z poddaszem użytkowym od lat są chętnie budowane. Jednak poddasze poddaszu nierówne. Co sprawdzać w projektach domów, by mieć pewność, że przestrzeń pod skosami będzie funkcjonalna?
Przede wszystkim domy z poddaszem użytkowym mają mniejszą powierzchnię zabudowy niż domy parterowe, więc świetnie się nadają na nieproporcjonalne lub nieduże działki. Ich przestrzeń „sama” dzieli się funkcjonalnie na dzienną na parterze i nocną na poddaszu, a łączące je schody mogą się stać ciekawym elementem dekoracyjnym wnętrza. Nie do przecenienia jest również to, że bryła takich domów (niezbyt rozległa, wybudowana zgodnie ze sztuką budowlaną i z dobrą izolacją termiczną) sprzyja energooszczędności, a powietrze ogrzane na dole, unosząc się, dodatkowo ogrzewa poddasze.
Jednak pomieszczenia pod skosami mogą się okazać trudne do aranżacji, a ich powierzchnia dziwnie mała w stosunku do powierzchni parteru. Jak czytać rzuty projektów domów z poddaszem, by się nie rozczarować?
Ile miejsca na poddaszu
Powierzchnia pod skosami nigdy nie jest w pełni wartościowa – zawsze będą tu miejsca, które musimy uznać za utracone. Jeśli chcesz mieć, jak największą przestrzeń na poddaszu w projekcie domu, zwróć uwagę na:
- rodzaj dachu. Im prostszy, tym większe i wygodniejsze poddasze. Najmniej ograniczeń stawia dach dwuspadowy, więc projekty domów z takim dachem wybierane są najczęściej. Pod dachem czterospadowym powierzchnia użytkowa jest znacznie bardziej ograniczona, a jeszcze trudniejsza będzie pod dachem o bardziej rozbudowanej formie. Duża liczba skosów i załamań może mocno utrudnić racjonalne wykorzystanie przestrzeni i aranżację wnętrz.
- wysokość ścianki kolankowej. Wygodne pomieszczenia zapewniają ścianki o wysokości 65-100 cm. Na takiej samej wysokości montuje się parapety, więc gdy zamocujemy okna połaciowe, będzie można przez nie widzieć otoczenie domu. Im wyższa ścianka kolankowa i bardziej stromy dach, tym więcej wysokiej przestrzeni pod skosami.
- kąt nachylenia dachu. Od niego zależy odległość w jakiej od ścianki kolankowej można ustawić meble albo wygodnie chodzić. Dach dość płaski w połączeniu z niską ścianką kolankową znacznie ogranicza powierzchnię użytkową poddasza. Z kolei dach stromy i wysoka ścianka kolankowa skutkują tym, że kalenica będzie wysoko i zostanie spora kubatura do ogrzania. Można to zniwelować ograniczając wysokość pomieszczeń np. sufitem podwieszanym.
- sposób oparcia dachu (na ściance kolankowej lub bezpośrednio na stropie). Niska ścianka kolankowa lub jej brak oraz mały spadek dachu zawsze mówią o tym, że wzdłuż ścian pod skosami zostanie powierzchnia, którą będzie trudno zagospodarować. Można oddzielić ją przedściankami, by ją odciąć i nie wykańczać albo zabudować schowkami, licząc się z tym, że dostęp do nich będzie utrudniony.
Ważne powierzchnie na poddaszu
Powierzchnia użytkowa – w projektach gotowych z Kolekcji Muratora powierzchnię użytkową pod skosami liczy się następująco:
- przestrzeń o wysokości min. 2,20 m liczymy w 100%,
- przestrzeń o wysokości między 1,40 a 2,20 m – w 50%,
- przestrzeni o wysokości poniżej 1,40 m nie wlicza się.
Nie wlicza się również nieużytkowego strychu (bez względu na jego wysokość).
Powierzchnia netto – to powierzchnia liczona po obrysie podłogi, niezależnie od wysokości pomieszczenia pod skosami.
Powierzchnia netto będzie zawsze większa niż powierzchnia użytkowa.
Uwaga! Przygotowując projekt domu projektuje się pomieszczenia o wysokości min. 2,5 m. Ustalona do obliczeń wysokość 2,2 m jest wystarczająca, ale niezbyt wygodna z powodu niskich sufitów.
Projekt domu – ten czy inny
Każdemu interesującemu nas projektowi domu z poddaszem użytkowym należy się dokładnie przyjrzeć. Nie zawsze trzeba rezygnować z budynku z dachem czterospadowym – należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia oraz wysokość ścianki kolankowej, które w znacznym stopniu wpływają na funkcjonalność powierzchni pod skosami. Podobnie okna dachowe albo lukarny – jeśli tylko odpowiada nam ich budowa.
Może być też tak, że poszukujemy projektu domu z poddaszem, które wprawdzie nie jest zbyt duże, ale przez konstrukcję dachu może stwarzać ciekawe zakamarki wpływające na klimat wnętrz.
W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy na stronę https://projekty.muratordom.pl/