łazienka

Jak urządzić małą łazienkę?

Przestronna łazienka raczej nie sprawia problemów aranżacyjnych – można sobie pozwolić na wstawienie wielu sprzętów, wanny i prysznica jednocześnie, dużej liczby półek. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak zaaranżowanie praktycznej i eleganckiej małej łazienki. Jak to zrobić?

Podziel przestrzeń

Zacznij od zastanowienia się, czego potrzebujesz w łazience – czy chcesz wstawić wannę czy prysznic, czy musisz znaleźć miejsce na pralkę i bieliźniarkę, ile półek jest Ci minimalnie potrzebnych? Uwzględnij w planowaniu wymagane odległości między wyposażeniem, tak by wygodnie można było korzystać z toalety, umywalki, czy prysznica. Pamiętaj też o wymogach sanitarnych – przykładowo odległość muszli toaletowej od piony musi wynosić około 100-120 cm. Wydziel przestrzeń na strefę kąpielową, szafki, toaletę i umywalkę.

Szukaj sprytnych schowków

W niewielkiej łazience istotne jest optymalne wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. Nie ustawiaj zajmującego dużo miejsca regału wolnostojącego, ale szukaj lokalizacji na sprytne schowki. Przykładowo, wstaw szafkę pod umywalką, wykorzystaj parapet pod oknem – jeśli go masz, powieś półkę z lustrem nad umywalką, wybierz wannę lub prysznic z półeczkami na kosmetyki.

Optycznie powiększ przestrzeń

Właściwy dobór światła i kolorów pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń. Szczególnie polecane są jasne barwy oraz powierzchnie odbijające światło, np. szkło, płytki z połyskiem. Ciekawym rozwiązaniem w aranżacji wnętrza kameralnej łazienki jest wykorzystanie listwy LED, która uzupełni wiszące lampy, dodając więcej światła i zwiększając wizualnie łazienkę.

Wybierz dopasowane sprzęty

Oczywiście w małej łazience lepiej sprawdzi się prysznic niż wanna. Wskazane jest wybrać wannę z wysokim brodzikiem, która może ewentualnie służyć też jako wanienka dla dzieci, czy miejsce do prania, tak by zwiększyć funkcjonalność natrysku. Praktyczne są także wanny typu walk-in, bez brodzika, ze ściankami. Ustawione w rogu zajmują mało miejsca i optycznie zwiększają przestrzeń, bo płynnie zlewają się z posadzką.

Wykończenia wnętrz mieszkań pod klucz warszawa oraz przykładowe realizacje:

https://baltic-interiors.com/wykonczenia-wnetrz-warszawa/