maszyny ciężkie

Jak rozpoznać kupującego, który jest oszustem?

Na rynku wtórnym maszyn ciężkich z branży budowlanej, rolniczej, transportowej, leśnej, magazynowej oraz komunalnej występują nie tylko nieuczciwi sprzedawcy lecz również kupujący. Jeżeli masz zamiar kupić koparkę, ładowarkę, ciągnik rolniczy, kombajn, wózek widłowy lub inny sprzęt ciężki powinieneś uważać na uczciwość sprzedawcy, który nie zawsze lecz często stara się zarobić na sprzedaży jak najwięcej tuszując wady pojazdów lub ich usterki. Niestety ten sam rodzaj oszustwa może spotkać sprzedawcę ciężkiego sprzętu. Warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie może ustrzec sprzedawcę przed utratą nieraz dużych sum pieniędzy.

Osoby lub firmy poszukujące maszyn do ciężkich prac zazwyczaj korzystają z Serwis ogłoszeniowy Motomaszyny.pl, ponieważ jest to najszybsza i najbardziej ekonomiczna droga do wyszukania interesującego ich sprzętu. Jednak nie zawsze problemy tkwią w samych maszynach – niekiedy osoby kupujące lub udające kupujących są przyczyną wielu problemów dla sprzedających. 

  1. Warto upewnić się o tożsamości klienta – niekiedy kupujący nie chce otwarcie ujawnić swoich danych i trudno jest uwierzyć w to co prezentuje na temat swojej osoby – należy wówczas odstąpić od dalszych pertraktacji, gdyż istnieje podejrzenie o jego złe intencje.
  2. Zapłata za zakupiony sprzęt – nieuczciwe zamiary można wyczuć po tym, że kupujący ma problem z zapłatą pełnej kwoty i obiecuje, że niezwłocznie po odbiorze maszyny w ciągu kilku dni ureguluje należność do końca. Nigdy nie wolno wydawać pojazdu bez otrzymania całkowitej kwoty zapłaty.
  3. Forma kontaktu z kupującym również może dawać nam sygnały o jego złej wierze – brak wyświetlania numeru telefonu lub dzwonienie z numeru zastrzeżonego nie są uczciwymi praktykami. Brak chęci ujawnienia swoich danych przez kupującego powinny ostrzegać i zachęcać do zerwania dalszych rozmów handlowych.
  4. Kiedy kupujący wykazuje duży pośpiech podczas zakupu powinno to być również ostrzeżeniem i zwrócić uwagę sprzedawcy, że coś jest nie tak. Często tego typu kupujący chce zagrać czasem aby zatuszować swój chytry plan bądź to zapłacenia fałszywymi pieniędzmi, bądź warunki na jakich chce zakupić maszynę.
  5. W momencie sprzedaży sprzętu o dużej wartości należy starać się, aby przekazanie zapłaty nie odbywało się na osobności – lepiej wybrać miejsce gdzie znajduje się jeszcze kilka osób oprócz tych bezpośrednio zainteresowanych.
  6. Na szczególną uwagę zwraca również fakt, kiedy kupujący oferuje większą kwotę za maszynę niż cena wywoławcza – należy wówczas bliżej przyjrzeć się warunkom oferenta.

Nie ma zbytniego znaczenia, czy kupujący chce kupić kombajn, ciągnik, dźwig, spychacz, ciężarówkę, walec drogowy, maszynę do lania asfaltu, śmieciarkę czy inny pojazd – zawsze należy być czujnym i przestrzegać zamieszczonych w tej publikacji ostrzeżeń.