drzwi przesuwne

Czym się kierować, wybierając drzwi przesuwne do domu? Porady eksperta

Duże przeszklenia zapewniają wiele korzyści – wpuszczają do pomieszczeń sporą ilość światła oraz pozwalają na podziwianie widoków za oknami. Nabywcy mogą cieszyć się jasnym, optycznie powiększonym wnętrzem oraz nowocześnie wyglądającą elewacją. Przy większości wielkogabarytowych okien instalowane są drzwi przesuwne, umożliwiające szybkie wyjście na balkon lub taras. Tego typu rozwiązania można wprowadzić zarówno w dużych budynkach, jak i we wnętrzach o mniejszym metrażu, gdzie nie ma miejsca na otwieranie tradycyjnego skrzydła. Jak wybrać drzwi przesuwne? Na co zwracać uwagę? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Na początku warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami drzwi przesuwnych. Do wyboru są dwa warianty – systemy uchylno-przesuwne PSK i podnoszono-przesuwne HST. Pierwsza opcja stanowi znakomite rozwiązanie do małych przestrzeni. Zaletą tego systemu jest możliwość uchylenia skrzydła. Drugi rodzaj zapewnia z kolei maksymalny komfort użytkowania, głównie za sprawą niskiego progu oraz zastosowania innych nowoczesnych udogodnień.

Systemy przesuwne PVC i aluminiowe – podobieństwa i różnice

Do produkcji nowoczesnych systemów przesuwnych najczęściej wykorzystuje się dwa materiały – PCV lub aluminium. Obydwa zapewniają drzwiom trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Systemy z PVC, takie jak Schüco LivIngSlide, są lżejsze i bardziej ekonomiczne, z kolei zastosowanie profili aluminiowych pozwala na wykonanie ciężkich projektów o bardzo dużych gabarytach.

Najważniejsze parametry drzwi przesuwnych – na co zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych parametrów wszystkich drzwi przesuwnych jest szczelność. Dobrej jakości drzwi muszą zapewniać wysoką izolację cieplną i akustyczną – zarówno latem, jak i zimą. W przypadku zastosowania wątpliwych jakościowo materiałów i braku zabezpieczeń może dojść do utraty ciepła zimą lub tzw. efektu szklarni latem. Współczesne konstrukcje tego typu powinny być zgodne z normami dla domów energooszczędnych. Oferowane przez firmę Kapica systemy przesuwne Schüco LivIngSlide spełniają wszystkie restrykcyjne kryteria. Cechuje je znakomity współczynnik przenikania ciepła – do Uw = 0,8 W/(m2K). Był to jeden z najlepszych wyników na rynku z 2021 roku. Dodatkowo stosuje się w nich termozgrzewalne uszczelki EPDM. Kolejnymi ważnymi parametrami są klasy szyb i profili oraz okucia. Warto zwrócić uwagę na to, czy produkt wyposażony został w dodatkowe rozwiązania, takie jak system mikrowentylacji.

Antywłamaniowe systemy przesuwne – najlepsze rozwiązania

Pisząc o parametrach systemów przesuwnych, nie można zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Duże przeszklenia wyglądają efektownie, ale mogą stanowić zachętę dla włamywaczy. Na szczęście nowoczesne technologie umożliwiają produkcję drzwi o znakomitych właściwościach antywłamaniowych. Na rynku znajdziesz drzwi tarasowe z zamkiem na klucz oraz warianty przesuwane tylko od strony pomieszczenia. Najbezpieczniejszą opcją jest wybór produktu z okuciem antywłamaniowym RC2 – tego typu drzwi nie da się otworzyć za pomocą narzędzi takich jak łom, śrubokręt czy szczypce. Klasa RC2 zaleca również zastosowanie bardzo wytrzymałej szyby P4.

Nowoczesne udogodnienia i wygoda użytkowania drzwi przesuwnych

Wybierając drzwi przesuwne do domu, warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w mechanizmy, które zwiększają komfort codziennego użytkowania. Należą do nich systemy umożliwiające ciche i łagodne zatrzaśnięcie skrzydła. Takie funkcje pełni m.in. innowacyjny system Soft Close, dostępny w konstrukcjach LivIngSlide. Dzięki niemu skrzydło wyhamowuje w końcowej fazie zamykania. Mechanizm niweluje również dźwięki i minimalizuje ryzyko uszkodzenia elementów konstrukcji.

Zarówno drzwi przesuwne Schüco EasySlide, jak i konstrukcje LivIngSlide wyposażono w ergonomiczny, niski próg z przekładką termiczną i dodatkowym izolatorem. Dzięki temu ryzyko wystąpienia tzw. zimnego obszaru spada niemal do zera. Zastosowanie niskiego progu pozwala ponadto na bezpieczne i płynne przechodzenie między domem a ogrodem. W przypadku drzwi LivIngSlide próg ma lepsze parametry techniczne. Na wygodę użytkowania wpływają również liczba oraz sposób otwierania skrzydeł. W zależności od potrzeb nabywcy i specyfiki budynku konstrukcje mogą być montowane z jednym lub dwoma skrzydłami z różnymi opcjami przesuwania. Drzwi otwierają się z prawej lub lewej strony, a w przypadku większych konstrukcji – pośrodku.

Design drzwi przesuwnych

Współczesne systemy przesuwne mają smukłe profile, dzięki czemu prezentują się niezwykle elegancko i pasują do elewacji nowoczesnych budynków. Na uwagę zasługuje również ich szeroka gama kolorystyczna. Profile drzwi mogą być lakierowane środkami w różnych kolorach – wybór zależy od preferencji estetycznych nabywcy. Możliwe jest też zastosowanie oklein imitujących drewno oraz powłok metalizowanych. Tak wiele opcji pozwala dopasować kolor profili do koloru innych elementów stolarki bądź dachu. Zastanawiasz się nad inwestycją w drzwi przesuwne i potrzebujesz dodatkowych informacji? Więcej o zaletach tych systemów przeczytasz w artykule Drzwi tarasowe przesuwne  7 powodów, dla których warto je wybrać.