biokominek

Biokominki – popularne rodzaje oraz zalety

Nowoczesne, bardzo estetyczne biokominki to świetna, w pełni bezpieczna alternatywa dla kominków tradycyjnych. Sprawdź nasze rady i dowiedz się jakie zalety mają biokominki oraz czy generują wystarczającą ilość ciepła! 

  1. Jak działają biokominki wolnostojące?
  2. Czy biokominki wiszące są bezpieczne?
  3. Czy biokominki narożne mogą odpowiednio ogrzać salon?
  4. Zalety biokominków — kiedy warto je zamontować? 
  5. W jakich pomieszczeniach można montować biokominki? 

Biokominki to urządzenia opierające swoje działanie o biopaliwo bazujące na alkoholu. W przeciwieństwie do kominków na drewno lub brykiet nie ma konieczności magazynowania dużych ilości zabrudzonego paliwa czy dbania o usunięcie sadzy. Biokominki mogą stanowić także dodatkowe, niezależne źródło ciepła działające równolegle do tradycyjnych urządzeń grzewczych. Jest to kluczowe zwłaszcza w sytuacji, gdy dostęp do paliw stałych oraz gazu jest utrudniony. 

Jak działają biokominki wolnostojące?

Nowoczesne, wysokiej jakości biokominki wolnostojące to doskonałe rozwiązanie we wszystkich mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych, w których z różnych powodów nie można zamontować kominka tradycyjnego. Jest to rozwiązanie nie tylko bardzo uniwersalne, ale także czyste i łatwe w obsłudze. 

Biokominki stołowe oraz wolnostojące wymagają jedynie uzupełnienia płynnego paliwa, które można bez problemu trzymać w niewielkiej szafce. 

Podczas palenia w kominku tradycyjnym konieczne jest nie tylko posiadanie zapasu drewna lub brykietu, ale także usuwanie sadzy. W wyniku spalania pojawia się dym oraz nieprzyjemny zapach. Biokominki są pozbawione tego ryzyka. Jedyne elementy uboczne jego pracy to niewielka ilość dwutlenku węgla oraz para wodna. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki biopaliwa, które spala się praktycznie w całości. 

Czy biokominki wiszące są bezpieczne?

Wiszące biokominki są rozwiązaniem bardzo bezpiecznym. Wynika to przede wszystkim z niższej temperatury oraz wyeliminowaniu szkodliwych substancji wytwarzanych w procesie spalania drewna. 

Z tego względu biokominki mogą być montowane nawet w niewielkich pomieszczeniach. Kluczowym zabezpieczeniem jest jedynie dobra wentylacja oraz odpowiednie schowanie paliwa, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. 

Tradycyjne kominki mogą wiązać się ryzykiem zaczadzenia, poparzenia lub wielu innych wypadków. Większość z nich w trakcie korzystania z biokominka jest wyeliminowana. 

Czy biokominki narożne mogą odpowiednio ogrzać salon?

W przypadku tradycyjnych kominków możliwe jest skuteczne ogrzanie nie tylko jednego pokoju, ale przy odpowiednio skonstruowanej instalacji, także całego domu. 

Biokominki nie są tak efektywne. Nie oznacza to jednak, że nie generują żadnego ciepła. Obecne na rynku modele mogą z powodzeniem ogrzać pomieszczenie o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Litr wysokiej jakości biopaliwa pozwala na aż 5 godzin palenia. Nie ma konieczności wykorzystywania aż takiej ilości, aby skutecznie ogrzać salon lub sypialnię. 

Zalety biokominków — kiedy warto je zamontować? 

Biokominki są czystym, efektywnym oraz łatwym w obsłudze sposobem na czeszczenie się widokiem ognia. Można zamontować je w praktycznie każdym mieszkania lub domu wolnostojącym. 

W jakich pomieszczeniach można montować biokominki? 

W procesie spalania drewna lub brykietu mogą pojawić się nie tylko zanieczyszczenia, takie jak sadza, ale również tlenek węgla. Z tego względu tradycyjny kominek rzadko pojawia się w sypialniach. 

Biokominki są natomiast rozwiązaniem w pełni bezpiecznym, można więc bez obaw montować je w każdym pokoju oraz w lokalach takich jak np. restauracje lub kawiarnie.