zielona ściana

Zielone ściany w ogrodzie

Żywopłoty z roślin zimozielonych to sposób na uzyskanie pięknej i dekoracyjnej, zielonej ściany. Warto wybierać rośliny, które szybko rosną i są odporne na choroby i szkodniki. Niektóre gatunków drzew i krzewów ładnie się zagęszczają, jeśli są regularnie cięte. Żywotnik to popularna roślina sadzona w ogrodach, która może mieć różne zastosowanie, ale najczęściej jest przeznaczona na gęste szpalery lub żywopłoty. Tuje mogą mieć różny pokrój, który zależy głównie od ich gatunku oraz od odmiany. Kolumnowe i stożkowe rośliny to idealny wybór do niewielkich ogrodów.

Jakie zalety mają zielone płoty z żywotników?

Rośliny iglaste, jakimi są tuje, rosną dość szybko. To jedna z ich wielu zalet. Dodatkowo świetnie znoszą cięcie, które pobudza krzewy do tworzenia nowych, gęstych pędów. Żywotniki nie tracą igieł na zimę, dlatego ich obecność w ogrodzie, sprawia, że jest on bardzo atrakcyjny również zimą. Żywopłot z tui spełnia swoje funkcje, podczas gdy inne rośliny są w stanie spoczynku. Wiele gatunków iglastych dobrze znosi mrozy oraz okresowy brak wody, cechy te wykazują również tuje. Rośliny mogą mieć różną barwę, w zależności od odmiany. Daje to dodatkowe możliwości w aranżowaniu ogrodów. Można stworzyć dwukolorowy szpaler, jeśli posadzi się naprzemiennie dwie barwne odmiany. Rośliny są odporne na większość chorób grzybowych oraz bakteryjnych, rzadko są atakowane przez szkodniki. Wymagają jedynie regularnego przycinania gałęzi oraz nawożenia. Na żywopłoty poleca się odmianę 'Smaragd’ oraz 'Gold 4ever’. Tuje mają gęsty, stożkowy pokrój, utrzymują go przez wiele lat, dlatego żywopłot będzie zawsze wyglądał estetycznie.

Inne zastosowanie żywotników w ogrodach

Żywotniki można sadzić w doniczkach, miniaturowe odmiany będą piękną ozdobą tarasów oraz balkonów. Niektóre gatunki mogą tworzyć naprawdę okazałe i wysokie drzewa. Wymagają wtedy sporej przestrzeni, dlatego często sadzone są jako samotniki. To popularna ozdoba parków oraz miast. Tuje są dość odporne na zanieczyszczenia oraz na brak wody. Istnieją też nietypowe, oryginalne i osobliwe gatunki żywotników. Mogą mieć płaczący pokrój lub płożyć się po ziemi. Niektóre rośliny charakteryzują się występowaniem złotych igieł. Niewielkie odmiany można z powodzeniem sadzić w ogrodach skalnych oraz na skarpach. Tuje nie mają wysokich wymagań co do gleby, ale lepiej rosną w podłożu żyznym i zasobnym w składniki pokarmowe. Miejsce powinno być słoneczne, ale rośliny znoszą też delikatny cień. Większość odmian rośnie bardzo szybko i wymaga regularnego przycinania, nawet dwa razy w ciągu roku.