moskitiery

Moskitiery – skuteczny filtr dla twojego mieszkania

Ze względu na panujący w Polsce klimat, z uciążliwymi owadami nie zmagamy się cały rok, ale pora wiosenna, a zwłaszcza lato to okres ich wzmożonej aktywności. Nie sposób nie otwierać okien i drzwi balkonowych, ale gdy to robimy narażamy się na najazd komarów, much i innych latających robaków, które potrafią uprzykrzyć dzień, a nawet uniemożliwić spokojny sen. Na szczęście jest na sposób. Moskitiery do okien i drzwi stają się coraz dodatkiem do domów i mieszkań, które można łatwo zdemontować gdy nie będą już potrzebne.

Jakie są rodzaje moskitier?

Moskitiery działają na zasadzie fizycznego filtra, który zatrzymuje owady i zapobiega dostaniu się ich do mieszkania. Ich główna część składa się z wykonanej z różnych materiałów siatki. Im gęstsze oczka się na niej znajdują, tym mniejsze owady powstrzyma. Jeśli chcesz zapobiec nalotowi muszek owocówek musisz zakupić siatkę o naprawdę gęstym splocie. Moskitiery różnią się również sposobem montażu oraz strukturą. Mogą przyjmować postać prostej ramki lub mieć możliwość składania.

Materiały siatek

Siatki moskitier mogą być wykonane z nici, tworzyw sztucznych lub metalu. Siatki tekstylne to dość tani wydatek, ale mogą łatwo ulec zniszczeniu. Najbardziej popularne modele wykonane są z włókien szklanych, PVC i aluminium. Wytrzymałe siatki są szczególnie przydatne gdy posiadamy w domu zwierzęta, które mogą dosięgnąć do okien. Kolory zazwyczaj ograniczają się do bieli i czerni, czasami odcieniów szarości. Barwa siatki ma znaczenie nie tylko dla wystroju domu, ale także widoczności zabrudzeń i ogólnego widoku z okna. Na ciemnym materiale plamy nie będą widoczne, za to bardziej rzuca się on w oczy.

Montaż moskitier

Moskitiery dostępne na rynku dzielą się na te z inwazyjnym i bezinwazyjnym montażem. Moskitiery tekstylne zazwyczaj zaczepiane są na rzepy, magnesy lub specjalną taśmę. Moskitiery ramkowe, które posiadają obramowanie w postaci drewnianej lub wykonanej z tworzywa sztucznego ramki można zamontować przy pomocy specjalnych uchwytów. Jednak nie wszyscy producenci stosują takie rozwiązania, wiele siatek na owady trzeba zamontować przy pomocy kołków montażowych, które wymagają wywiercenia dziur.

Struktura moskitier

Oprócz moskitier ramkowych, których nie można ruszać, bez rozmontowania całego mechanizmu i zdjęcia go z okna, są też moskitiery rolowane, które działają na zasadzie rolet. Są zamknięte w kasetce i można je dowolnie zwijać i rozwijać. Dzięki temu nie ma potrzeby usuwania ich gdy skończy się sezon letni. Podobne właściwości mają moskitiery plisowane. Na drzwi balkonowe lub tarasowe najlepszym rozwiązaniem są zaś moskitiery otwierane, posiadające zawiasy.