kredyt

Kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy – który wybrać?

Podczas chęci zakupu mieszkania, najbardziej popularnym i optymalnym rozwiązaniem zdaje się zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nie jest to jednak jedyne wyjście. W takiej sytuacji możemy również wnioskować o kredyt gotówkowy. Który z podanych wariantów jest bardziej opłacalny?

Kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy? Zweryfikuj swoje finanse

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego ponad 70 % nowych mieszkań kupowanych jest obecnie za gotówkę. Dla wielu nabywców zakup mieszkania, szczególnie w popularnej lokalizacji to szansa na skuteczną inwestycję oszczędności. Jeżeli jednak w obecnej sytuacji nie stać nas na zakup nieruchomości, musimy posiłkować się kredytem.

I tutaj również sporo zależy od stanu naszych finansów. Jeżeli mamy zgromadzone na koncie nie więcej niż 20-30 % wartości mieszkania, które nas interesuje, wtedy polecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z kredytu hipotecznego. Jednak gdy brakuje nam niewielkiej kwoty, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, lepszy może okazać się kredyt gotówkowy. Najlepsze oferty znajdziesz na: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.

Jeżeli nie mamy do dyspozycji nawet wkładu własnego, który jest wymagany, możemy skorzystać z kredytu gotówkowego na wkład własny, następnie zaciągnąć kredyt hipoteczny, a całe zadłużenie połączyć kredytem konsolidacyjnym. Jednak w takim wypadku musimy mieć dużą zdolność kredytową.

Kredyt hipoteczny a kredyt gotówkowy – różnice

Najważniejszą różnicą między tymi rozwiązaniami jest fakt, że kredyt hipoteczny to rodzaj zobowiązania na konkretny cel. Nie możemy ani złotówki z pożyczonej kwoty przeznaczyć na inne cele niż remont lub zakup nieruchomości. Nie ma także znaczenia czy jest to dom jednorodzinny, czy mieszkanie. Kredyt hipoteczny może służyć także do sfinalizowania transakcji kupna działki budowlanej. I właściwie tutaj możliwości wykorzystania kredytu hipotecznego się kończą. Najlepsze oferty kredytu hipotecznego znajdziesz na: https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

Kredyt gotówkowy stwarza nam znacznie większe możliwości. Jest to pewien rodzaj kredytu konsumenckiego, który udzielany jest na dowolny cel. W praktyce oznacza to, że możemy za jego pomocą sfinalizować wakacyjny wyjazd, zakup auta, a resztę kwoty przeznaczyć na remont domu. Mamy pełną dowolność dysponowania środkami.

Co jest tańsze – kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny?

Może wydawać się, że kredyt gotówkowy ma dużą przewagę nad kredytem hipotecznym. Jednak aby wybrać właściwie, należy przyjrzeć się pozostałym aspektom obu rozwiązań. Podstawową niegodnością kredytów gotówkowych jest fakt niskiej dostępności kwoty kredytu. W takiej sytuacji maksymalna kwota, o jaką możemy się starać, wynosi 200 tys. zł., jednak zazwyczaj jest sporo niższa i  w zależności od banku wynosi 50 – 100 tys. zł.

Kredyt hipoteczny jak można się domyślić, umożliwia staranie się o znacznie większe kwoty. Nie ma tutaj górnej granicy kredytu. Wszystko zależy od czynnika, jakim jest zdolność kredytowa danego klienta. 

Okres spłaty kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to także lepsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o okres kredytowania. Maksymalnie dostępny czas spłaty zobowiązania to aż 35 lat, rzadko jednak korzysta się z takiego rozwiązania. Rekomendowany przez banki kredyt hipoteczny zobowiązuje kredytobiorcę na 25 lat. Dla porównania w większości banków kredyt gotówkowy możemy zaciągnąć jedynie na 10 lat.

W związku z tym, że bank otrzymuje duże zabezpieczenie w postaci nieruchomości, nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, jak może być to w sytuacji starania się o kredyt gotówkowy. Kredyt hipoteczny może być więc 2 razy tańszy od jego konkurenta. Składa się na to również oprocentowanie, które jest o wiele niższe w przypadku kredytu hipotecznego.