Dom Hiszpania

Dom? A może Hiszpania?

Domy w Hiszpanii wciąż cieszą się ogromną popularnością. Są uważane za doskonałą inwestycję, niektórzy kupują je również jako letnie rezydencje dla siebie i rodziny. Dlaczego taki zakup może być korzystny?

Dlaczego domy w Hiszpanii są tanie?

Hiszpania w ostatnich dekadach przeszła bardzo gwałtowne zmiany gospodarcze. Odejście od rolnictwa i wzrost bezrobocia spowodował migracje ludności do większych miast. Spowodowało to stopniowe wyludnianie prowincji. Wiele z takich opuszczonych nieruchomości można było kupić w bardzo przystępnych cenach. Co więcej, w okolicach roku 2007, w Hiszpanii nastąpił prawdziwy boom budowlany. Aby rozruszać gospodarkę, udzielano wówczas niskooprocentowanych kredytów na budowę i zakup nieruchomości. Niebawem przyszedł jednak ogólnoświatowy kryzys gospodarczy i wiele osób, które wówczas kupiły dom, nie było w stanie spłacać zaciągniętych kredytów. Dlatego obecnie można kupić te nieruchomości w korzystnych cenach.

Co wpływa na cenę domu?

Na cenę domu wpływ ma wiele aspektów. Należą do nich:

  • Lokalizacja – najbardziej poszukiwane są domy zlokalizowane w atrakcyjnych miejscach, np. z bezpośrednim widokiem na morze i blisko plaży. Specyfika hiszpańskiego rynku nieruchomości sprawia również, że wyższą cenę osiągają nieruchomości ulokowane w pobliżu większych miast.
  • Stan nieruchomości – domy gotowe do zamieszkania z zasady będą droższe niż te niewykończone lub przeznaczone do odnowienia. Warto jednak dokładnie kalkulować koszty remontu uwzględniając miejscowe przepisy, ceny materiałów i stawki firm remontowych. Może się bowiem okazać, że biorąc pod uwagę koszty i nakład czasu, korzystniejszą opcją jest  kupno lokalu gotowego do zamieszkania.
  • Dodatkowe atuty – kupujący zwracają również uwagę na inne kwestie, co także ma odzwierciedlenie w cenie domu. Są to np. aspekty związane z dojazdem do nieruchomości, najbliższym otoczeniem działki i sąsiedztwem. Np. nowsze osiedla domów często posiadają własny parking oraz basen, a starsze domy wolnostojące mogą być otoczone pięknym ogrodem.

Dom dla rodziny czy inwestycja?

Wiele osób kupuje dom w Hiszpanii z myślą o spędzaniu tam wakacji lub przeprowadzce na emeryturze. Niewątpliwie duży wpływ na taką decyzję ma lokalna atmosfera. Hiszpania jest krajem ciepłym, posiada piękne krajobrazy, smaczną kuchnię, bogatą kulturę i przyjaznych mieszkańców. Dodatkowym atutem są niewygórowane koszty życia. Dom w Hiszpanii można również wynajmować innym turystom, szczególnie jeśli znajduje się w atrakcyjnej okolicy. Oferta hiszpańskich nieruchomości dostępna na https://luksusowenieruchomoscihiszpania.pl/.

Ryzyko

Należy jednak pamiętać, że każda inwestycja niesie ze sobą pewne ryzyko. Podstawową kwestią jest fakt, że kupujemy nieruchomość w innym kraju, należy więc dobrze orientować się w lokalnych przepisach, również tych dotyczących kwestii podatkowych. Jednym z dostępnych rozwiązań jest skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Może się to wiązać z dodatkowymi kosztami, jednak zwykle taki zakup jest łatwiejszy i bezpieczniejszy.

Czy warto kupić dom w Hiszpanii?

Jest to kwestia bardzo indywidualna – należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Jednak dla wielu osób hiszpańskie słońce, lazurowe morze i zapach pomarańczy są doznaniami, które nie sposób przecenić.