elewacja

Dlaczego warto ocieplać budynek wełną mineralną?

Warto pamiętać, że dobrze wykonane ocieplenie fasady budynku jest gwarancją komfortu mieszkańców i oszczędności ciepła. Elewacja to nie tylko wizytówka, ale warstwa ochronna budynku. Czy wiesz, że można stworzyć izolację zewnętrznej ściany, która zapewni odpowiednią wymianę z pomieszczenia pary wodnej?

Budynek oddycha i stwierdzenie to nie jest metaforą, ale faktem, którego jest świadomy każdy specjalista budowlany. Okazuje się, że nawet najlepiej zaprojektowana, a potem prawidłowo wykonana wentylacja, to nie wszystko, co należy zrobić, żeby zadbać o odpowiednią wymianę pary wodnej z pomieszczenia.

Zadaniem do wykonania tworząc różne izolacje jest stworzenie mikroklimatu w pomieszczeniach, który będzie pozbawiony problemu nadmiaru wilgoci oraz występowania grzybów. Podobnie jest z problemem ucieczki ciepła z budynku. Nawet nieszczelny dach może być odpowiedzialny za ucieczkę z budynku nawet 25% energii cieplnej. Jednak ściany mogą okazać się jeszcze większym problem do rozwiązania.

Chcąc zadbać o komfort wymiany powietrza i docieplić, potrzebne okazuje się zastosowanie właściwych materiałów paroprzepuszczalnych do izolacji przegród budowlanych. Użyte do ocieplenia produkty powinien charakteryzować niski opór dyfuzyjny. Nie zapominajmy o tym, że aby uzyskać przegrodę, która będzie uniemożliwiać nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci i wody w warstwach konstrukcyjnych oraz warstwach wykończeniowych budynku, muszą zostać poprawnie przeprowadzone prace wykonawcze. Dzięki optymalnemu rozwiązaniu z łatwością powstrzymamy rozrost pleśni i grzybów, który może w przyszłości zagrażać bezpieczeństwu konstrukcji całego budynku.

Obowiązujące obecnie Warunki Techniczne 2021, które są wymagane w prawie budowlanym, bardzo szczegółowo informują indywidualnych inwestorów i właścicieli domów remontowanych, jaka izolacyjność cieplna powinna charakteryzować określoną przegrodę w budynku – ścianę lub strop. Popularnym materiałem izolacyjnym spełniającym warunki techniczne okazuje się wełna mineralna szklana i wełna mineralna skalna marki ISOVER o określonej lambdzie (λD), czyli współczynniku przenikania ciepła. Posiadany przez każdy zarejestrowany i opatentowany produkt izolacyjny parametr λD ułatwia prawidłowe określenie, jaka ilość ciepła z wnętrza może przenikać przez zastosowany materiał na zewnątrz. Kiedy współczynnik lambda ma niską wartość, to jest dobrym materiałem izolacyjnym. Powinniśmy też pamiętać, że zastosowany w przegrodzie grubszy materiał, stawia większy opór przenikającemu ciepłu.

Odparowywanie przez warstwę wełny mineralnej ISOVER jest identyczne jak odparowywanie dla powietrza. Wełna mineralna szklana i wełna mineralna skalna znajdują więc szerokie zastosowanie w branży budowlanej w celu wykonania z nich izolacji termicznych oraz izolacji akustycznych – ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stropów, dachów i stropodachów. Produkty izolacyjne z wełny mają odpowiednią strukturę pozwalającą na przenikanie pary wodnej.

Wełna skalna oraz wełna szklana wytwarza się z surowców mineralnych. Wełna szklana powstaje na bazie piasku kwarcowego i wykorzystanej podczas procesu produkcji stłuczki szklanej, które wytapia się w temperaturze mniej więcej 1 000°C. Z kolei wełna skalna produkowana jest z bazaltu, który wytapia się w temperaturze sięgającej ponad 1 400°C. Ogromna zaletą wełny mineralnej jest to, że nie tworzy bariery dla pary wodnej, tylko pozwala skutecznie oddychać izolowanym przegrodom.

Wełna nadaje się w izolacji różnorodnych przegród, zarówno do ścian i dachów w tradycyjny, jak i nowoczesnym budownictwie. Dynamiczny rozwój systemów oraz technologii ociepleniowych spowodował, że ścianę zewnętrzną można obecnie wykończyć pod postacią wentylowanej fasady. Wełna mineralna okazuje się też przydatna podczas projektów renowacji zabytkowych budynków. Podczas remontu materiał ten umożliwia ogromną swobodę kształtowania bryły lub przywracania określonego charakteru budynku.