Czym jest gruz i jak poprawnie się go pozbyć?
Każdy przechodzi w życiu przez sytuację, gdzie musi zrobić mniejszy bądź większy remont, a czasem nawet i wybudować dom. W takim przypadku powstaje coś pięknego, a jednocześnie wiele skutków ubocznych w postaci śmieci, odpadów i gruzu. Jak się ich pozbyć w sposób, który nie sprowadzi na nas kary, a jednocześnie będzie sprawny, szybki i stosunkowo tani? Podpowiadamy.
Czym jest gruz?
Na początku dobrze sobie wyjaśnić podstawy, które mogą wydawać się banalne. Często jednak okazuje się, że potoczne rozumienie może zaprowadzić nas do nieprzyjemnych konsekwencji, gdzie zbyt szeroko pojmujemy definicję gruzu. Czym więc tak naprawdę jest gruz i jak się go dzieli?
Gruzem lub odpadami budowlanymi nazywamy wszystko to, co zostało po pracach przy budowie, renowacji lub rozbiórce budynków. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy gruz jest sobie równy. Wyróżniamy trzy różne typy, którymi są:
- gruz czysty – mowa tutaj o odpadach betonowych z rozbiórek i remontów oraz o cegłach; warto jednak wiedzieć, że nie mogą one być znacząco zanieczyszczone innymi substancjami,
- gruz mieszany – tutaj zaliczymy wszystko to, co powyżej, a do tego materiały ceramiczne i elementy wyposażenia, takie jak kawałki płyt gipsowo-kartonowych,
- gruz zanieczyszczony – wszystko to, co powyżej, jednak w stanie zabrudzenia innymi materiałami, a w tym foliami, klejami, zaprawami i ziemią.
Gdzie składować dany gruz?
Wiedząc już o rodzajach gruzu, warto też poznać sposoby jego składowania. Gruz czysty musi być składowany osobno, co sprawia, że zaprojektowane zostały do tego celu specjalne kontenery, dzięki czemu później całość przechodzi sprawą utylizację.
W przypadku gruzu mieszanego, a już szczególnie zanieczyszczonego, należy używać kontenerów do odpadów zmieszanych. Oczywiście można też używać różnego rodzaju worków, które przydają się w pomniejszych ilościach gruzu. Następnie gruz trzeba wywieźć do specjalnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, który znajduje się w każdej gminie. Można też poszukać osób prywatnych, którzy po prostu potrzebują gruzu i na tym skorzystają.
Lepiej z firmą, czy samodzielnie?
Samodzielny wywóz gruzu Gdynia, jak i w innym mieście, wcale nie jest tańszy, gdy przyjdzie do wynajmu kontenera, zakupu worków i samego przewozu. Jeszcze trzeba doliczyć czas przenoszenia gruzu, jak i ilość sił do tego potrzebnych.
Dziś najlepiej jest zostawić to profesjonalistom, którzy sprawnie pozbędą się problemu, utylizując go i w dużej mierze przeznaczając do recyklingu. Tacy specjaliści znajdują się w firmie Wywóz.net, która od lat zajmuje się pomaganiem przy remontach i budowach.