smart home

Aplikacja do sterowania domem? Oto kluczowe korzyści, jakich możesz się spodziewać

Marzysz o tym, że w Twoim domu wiele będzie się działo, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki? Okazuje się, że wcale nie trzeba magii, aby wygodnie sterować roletami, oświetleniem, bramą garażową, czy ogrzewaniem. Wystarczy smartfon lub tablet i odpowiednia, dedykowana aplikacja. Takie rozwiązania to przede wszystkim więcej wygody na co dzień, ale nie tylko. Zdalnie sterowane elementy inteligentnego domu niosą ze sobą wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich.

Jak sterować domem przez telefon? Potrzebne będą te elementy

Na początek warto wspomnieć, jakie elementy składają się na inteligentny dom. Wiesz już, że można nimi zarządzać przy użyciu smartfona. Wystarczy dedykowana aplikacja do sterowania roletami, czy oświetleniem lub też rozwiązanie łączące poszczególne funkcjonalności, a kontrolowane przez centralny moduł sterujący połączony z internetem. Na https://sukcesgroup.pl/yooda-smart-home/ znaleźliśmy takie właśnie rozwiązania integrujące poszczególne urządzenia z centralą i pozwalające na sterowanie nimi smartfonem. Jak to dokładnie działa?

Napędy do rolet, czy zasłon, napęd do bramy garażowej, a także oświetlenie, czy system zewnętrznych markiz łączone są przez wspomnianą centralkę, co pozwala na komunikacje pomiędzy poszczególnymi podsystemami oraz sterowanie nimi z poziomu aplikacji zainstalowanej w smartfonie. W ten sposób powstaje integralny, dwukierunkowy system zarządzania inteligentnym domem. Używając smartfona możemy więc m.in. zdalnie podnieść rolety, czy opuścić zasłony – będąc w domu lub z dowolnego miejsca na świecie. Komunikacja dwukierunkowa sprawi natomiast, że otrzymamy informację zwrotną o wykonanej czynności, czyli np. na temat rzeczywistego położenia rolety w danym momencie.

smart dom

Aplikacja do sterowania domem to wygoda, oszczędność czasu i energii

Do tego, jak wygodne jest sterowanie domem za pomocą aplikacji nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zaawansowane, a jednocześnie bardzo proste w obsłudze aplikacje wyręczą nas np. w obsłudze rolet, zasłon, czy oświetlenia w domu, nawet, gdy będziemy w zupełnie innymi miejscu na ziemi.

Jednym z dostępnych rozwiązań są inteligentne okna. W tym przypadku przy użyciu aplikacji możemy sterować roletami, zasłonami, żaluzjami, czy markizami. W praktyce przełoży się to nie tylko na większe poczucie komfortu, ale i oszczędność czasu. Jednym kliknięciem możemy bowiem zasunąć rolety w całym domu. Jeśli zapomnimy o opuszczeniu rolet przed wyjściem, możemy to zrobić w drodze do pracy, bez konieczności powrotu do domu i straty cennych minut. Dodatkowo, odpowiednio skonfigurowany pod nasze indywidualne preferencje harmonogram sprawi, że rolety będą automatycznie podnosić się i opuszczać zgodnie z naszym rytmem dnia. I tak np. rolety podniosą się o poranku o 55% w sypialni i kuchni, jednak już tylko o 30% w salonie.

Inteligentne okna można z kolei zintegrować z inteligentnym oświetleniem. Tutaj aplikacja pozwoli nam m.in. na kontrolę pracy żarówek, sterowanie czujnikami ruchu i włącznikami, tworzenie w domu pożądanego nastroju dzięki odpowiedniemu oświetleniu, czy redukcję intensywności oświetlenia w nocy.