Maszyny z warsztatu stolarskiego
Maszyn, które znajdziemy w warsztacie stolarskim jest mnóstwo. Z tego powodu w tekście ograniczyliśmy się do najbardziej znanych typów. Wspomniany sprzęt jest częstokroć bardzo precyzyjny i zaawansowany technologicznie.
Rozwój technologii
Dawno temu wystarczył hebel, klej, piły, dłuta, pilniki i tym podobne narzędzia. Obecnie warsztaty stolarskie i ciesielskie posiadają wiele zaawansowanych technologicznie maszyn, o wysokiej precyzji pracy, a przede wszystkim automatyzacji. Niektóre z prac, które kiedyś rzemieślnik robił cały dzień, dziś jesteśmy w stanie wykonać w kilka/kilkanaście minut.
Maszyny w warsztatach
Wróćmy jednak do rzeczy. Spójrzmy na to, co znajdziemy we współczesnych zakładach pracy:
- wielopiły – potężny sprzęt, który ma za zadanie ciąć materiał na równe deski. Wewnątrz znajduje się kilka pił. Używany także do bali.
- strugarki grubościówki – strugają w taki sposób, aby uzyskać zadaną przez pracownika grubość równoległych płaszczyzn.
- strugarki dwustronne – strugają z dwóch stron jednocześnie.
- strugarki czterostronne – strugają z czterech stron jednocześnie. Wprowadzają wysoki poziom automatyzacji do przedsiębiorstwa.
- odciągi i odpylacze – podłącza się je np. do wielopił i strugarek. Mają za zadanie usunąć trociny i pył powstały przy cięciu.
- szlifierki – za pomocą wirującej tarczy szlifują materiał.
- tokarki – nie służą jedynie do obróbki metalu – w przemyślne drzewnym także mają swoje zastosowanie. Za pomocą obracającego się noża tokarki można wiercić, rozwiercać, radełkować. Maszyna pomaga nadawać określone kształty gałek, uchwytów i nie tylko.
- brykieciarki – z odpadów (a jest ich sporo) tworzą brykiet drzewny. Dzięki temu zużyty materiał się nie marnuje.
- ostrzarki – przy takiej liczbie wszelakich rodzajów noży w zakładzie jest konieczne posiadanie urządzenia do ich ostrzenia.
- okleiniarki – służą to sprawnego nakładania okleiny – np. na boki blatów.
- frezarki – rowki, otworki, wycinanie kształtów, wykończenia boków – to zadania dla tych maszyn.
- nakładarki kleju – chociaż w przemyśle stolarskim jest coraz więcej śrub, to jednak klej jest dalej bardzo potrzebny i szeroko stosowany.
- maszyny CNC – maszyny (np. grawerki, frezarki), które po zaprogramowaniu wykonują automatycznie dany wzór. Przydają się przy masowej produkcji elementu.
- kompresory – część maszyn (np. strugarki czterostronne) – posiada podłączenia na sprężone powietrze.
Wyszukiwanie odpowiednich maszyn
Wybór rodzajów, modeli i konfiguracji sprzętu może oszołomić. Jest on bardzo szeroki i naprawdę można się nieco pogubić – szczególnie gdy chcemy kupić większą liczbę maszyn, lub mamy małe doświadczenie w pracy z drewnem. Z pomocą przychodzą takie narzędzia jak internetowe wyszukiwarki dedykowane maszynom stolarskim. Pokazują one sprzęt z danej kategorii oraz producentów.