Regał wsporczy

Regał wsporczy, czyli jaki?

Planując budowę hali magazynowej, należy zadbać o właściwe rozwiązania. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu można sprawnie przechowywać towary nawet na niewielkiej przestrzeni magazynowej. Zależnie od rodzaju ładunków wybór może być inny – warto zwrócić uwagę m.in. na możliwości regałów wsporczych.

Regały wspornikowe i wsporcze

Zanim przejdziemy do opisu charakterystyki i możlaiwości regału wsporczego, warto zająć się pojęciem regału wspornikowego – to kategoria, do której należą interesujące nas konstrukcje. Mowa o wytrzymałych regałach, które są przeważnie przytwierdzone do podłoża, aby zapewnić większą stabilność. Ze względu na spory udźwig są wykorzystywane do składowania ciężkich materiałów, a odpowiednio dostosowana budowa pozwala na sprawne radzenie sobie z towarami dłużycowymi, które w przypadku innych regałów byłyby dość problematyczne. Dobrym przykładem takich ładunków są profile aluminiowe czy rury PVC.

Kluczowym elementem konstrukcji takiego regału są specjalne wsporniki. To właśnie one odpowiadają za utrzymanie towaru – z tego względu należy zwrócić uwagę na udźwig oferowany przez dane rozwiązanie. W przypadku ofert niektórych firm, np. Logimax, można liczyć na wartości sięgające nawet 2 000 kg.

Kiedy warto wybrać regały wspornikowe?

To odpowiednia opcja szczególnie w magazynach, które zajmują się głównie towarami o długości przekraczającej dwa metry. Standardowe rozwiązania nie sprawdzą się w takich warunkach, przez co niezbędne będzie zastosowanie specjalnych konstrukcji, takich jak właśnie regały wspornikowe. Warto zwrócić uwagę na ich dużą wytrzymałość, a także wysoki stopień bezpieczeństwa podczas prac magazynowych. Co więcej, regały tego rodzaju można często wykorzystać również na zewnątrz hali magazynowej – wcześniej należy je jednak odpowiednio zabezpieczyć.

Zalety regałów wspornikowych

Zastosowanie regałów wspornikowych zapewnia wiele korzyści, a jedną z nich jest usprawnienie procesów magazynowych. Ich konstrukcja łączy wytrzymałość z kompaktowością, dzięki czemu można liczyć na w pełni wydajną pracę wózka widłowego. Ponadto regały wspornikowe mogą być swobodnie konfigurowane, co pozwala dopasować ich układ do potrzeb danego zakładu czy magazynu.

Czym wyróżniają się regały wsporcze?

Regał wsporczy jest jednym z rodzajów regałów wspornikowych, który pod pewnymi względami wyróżnia się od typowej konstrukcji tego typu. Przede wszystkim nie można ich umieszczać na zewnątrz hali – budowa regałów wsporczych jest nastawiona przede wszystkim na składowanie dóbr wewnątrz. Mogą one znaleźć się zarówno przy ścianie, jak i na środku hali. Oprócz samego składowania towaru mają także dodatkowe zadanie, którym jest wspieranie konstrukcji ścian lub dachu, od czego pochodzi ich nazwa. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się między innymi w starszych budowlach, które potrzebują dodatkowych wzmocnień.

Z racji tego, że są to regały wspornikowe, możemy mówić w ich kontekście głównie o składowaniu towarów dłużycowych. Można spotkać się także z nazwą „regały samonośne”. Co więcej, takie rozwiązanie wdraża się nie tylko na etapie planowania budowy hali magazynowej, lecz niekiedy także już po rozpoczęciu działania magazynu.