podatek od nieruchomości

Plusy i minusy mieszkania na obrzeżach dużego miasta.

Wiele osób rozważa zamieszkanie na obrzeżach dużej aglomeracji miejskiej. Doskonale rozumiemy chęć ucieczki ze ścisłego centrum przy jednoczesnym korzystaniu z możliwości, jakie oferuje bliski dostęp do wszelkich udogodnień jakie ono oferuje.

W ramach dzisiejszego wpisu postanowiliśmy sprawdzić, jakie korzyści oraz kwestie problematyczne wiązać się mogą z podjętą decyzją o zmianie miejsca zamieszkania właśnie na przedmieścia. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jedną z największych zalet wynajęcia lub nabycia lokalu mieszkalnego lub luksusowego apartamentu na obrzeżach dużego miasta jest fakt, iż możemy korzystać z panującej tam ciszy, spokoju oraz bliskości natury, jednocześnie mając świadomość, że w przypadku gdy będziemy musieli udać się do pracy, na uczelnię, do lekarza, bądź też załatwić jakiekolwiek inne sprawunki, nie będziemy musieli przeznaczać wielu długich godzin na stanie w korkach oraz dojazdy. Warto także w tym miejscu nadmienić, iż zamieszkanie w takim obszarze to również niższe opłaty i podatki jakie będziemy musieli ponosić, jako że przedmieścia dużych aglomeracji miejskich niejednokrotnie nie należą do nich bezpośrednio a znajdują się nieco poza ich obszarem, co z kolei przekłada się na niższe ceny prądu, wody, mediów, czy też na mniejsze podatki od gruntu.

Nie można nie wspomnieć także o znacznej łatwości przemieszczania się – do pobliskich sklepów czy obiektów kulturalnych nie musimy dojeżdżać samochodem ani autobusem. W sezonie wiosennym i letnim zdecydować się możemy na spacer bądź też wycieczkę rowerem, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzimy na benzynie ale także znacznie poprawimy swoją ogólną kondycję.

Czy rzeczone miejsce zamieszkania wiąże się z jakimiś istotnymi minusami? Dla wielu czytelników dość dużym problemem okazać się może fakt, iż aby dotrzeć do znajomych czy też załatwić sprawy urzędowe konieczna będzie podróż do centrum, trudno w takim wypadku będzie także uniknąć poświęcania na dojazdy znacznej ilości czasu oraz pieniędzy na paliwo. Na przedmieściach dużych miast często brakuje także najpopularniejszych supermarketów, atrakcji dla dzieci, czy w końcu takich obiektów jak kina, teatry, czy opery, przez do mieszkańcy po pierwszym zachwycie przyrodą i spokojem mogą uznać, iż na dłuższą metę przebywanie w takiej okolicy wiązać się będzie z brakiem jakichkolwiek ciekawych zajęć czy też możliwości spędzania wolnego czasu.

Gdzie więc lepiej jest zamieszkać? Na przedmieściach miasta czy też w ścisłym jego centrum? Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi możliwościami finansowymi, statusem pracowniczym lub naukowym, dostępem do własnych oraz publicznych środków transportu oraz planami jakie snujemy na najbliższe lata naszego życia. Centrum aglomeracji da nam o wiele większe możliwości w kwestii zarobkowania czy też podnoszenia własnych kompetencji, z kolei obrzeża miast to idealne miejsce dla osób „w jesieni życia”, które to pragną odpocząć od zgiełku aglomeracji i napawać się pięknem przyrody, ciszą, spokojem oraz bliższymi relacjami nawiązywanymi pomiędzy osobami zamieszkującymi dane osiedle.