lampa

Jak wybrać idealne źródła światła do domu?

Wybór oprawy oświetleniowej to dopiero pierwszy krok na drodze do idealnie oświetlonych wnętrz. Co jeszcze jest potrzebne? Równie ważnym elementem pozostają źródła światła, które trzeba dopasować do konkretnej lampy, wymagań pomieszczenia oraz upodobań użytkowników. Od źródeł światła zależy bowiem nastrój, estetyka oraz funkcjonalność wnętrz.

Jakie parametry są kluczowe i jak wybrać idealne źródła światła do każdej domowej przestrzeni? Nieco więcej na ten temat napiszemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Źródła światła – na co wpływa oświetlenie w domu?

Nie da się zaprzeczyć, że światło jest niezbędne w każdym domowym pomieszczeniu. Bez oświetlenia nie da się poruszać ani wykonywać żadnych czynności.

We wnętrzach wykorzystuje się dwa rodzaje światła:

• naturalne,

• sztuczne.

Na ilość pierwszego z nich wpływa oczywiście ilość okien oraz innych przeszkleń, gwarantujących dostęp promieni słonecznych. Oświetlenie sztuczne to kompleksowo zaplanowany system oświetleniowy, składający się z lamp, spełniających rozmaite funkcje.

Dlaczego oświetlenie jest tak ważne? Przede wszystkim wpływa na praktyczność przestrzeni do życia. Dzięki niemu możemy pracować, relaksować się, zajmować obowiązkami domowymi lub przyjmować gości.

Jego zadaniem bywa również zapewnienie bezpieczeństwa przemieszczania się, bez obaw o potknięcia i katastrofalne w skutkach upadki.

W końcu właściwie dobrane źródła światła to także sposób na budowanie nastroju wnętrz, ich przytulności i estetyki. Bez światła bowiem nie da się zbudować pięknych stylizacji oraz odpowiedniego klimatu żadnego z pomieszczeń.

Najważniejsze parametry źródeł światła

Przejdźmy zatem teraz do podstawowych parametrów źródeł światła, opisywanych w specyfikacji technicznej. Na co warto zwrócić uwagę?

Jednym z podstawowych parametrów, które zazwyczaj kojarzy każdy z nas jest moc żarówki, określana w Watach (W). Przedstawia ona ilość zużywanej energii, potrzebnej do wyprodukowania światła. Jest to jednak parametr dość mylący w dobie produktów energooszczędnych, które pobierają znacznie mniej energii niż standardowe żarówki, dając przy tym równie dużo światła.

Stąd obecnie powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na strumień świetlny. Wyraża się go w lumenach (lm). Pokazuje on, ile dana żarówka wytwarza światła. Pozwala to na dobranie odpowiedniego produktu, który idealnie doświetli każde wnętrze.

Jeśli zna się strumień świetlny i moc żarówki, można określić współczynnik efektywności świetlnej (lm/W). W ten sposób dowiadujemy się, jak wydajne jest dane źródło światła. Im wyższy współczynnik, tym lepiej. Najlepsze rezultatu uzyskują oczywiście nowoczesne źródła światła LED, które można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.

Dla wielu osób ważnym parametrem źródła światła jest współczynnik oddawania barw Ra (CRI). Dzięki niemu możemy sprawdzić, na ile wierne oddawanie barw danego przedmiotu uzyskamy przy świetle żarówki. Wzorcem pozostaje oczywiście światło słoneczne.

Współczynnik oddawania barw może przyjmować wartości od 0 do 100. W domach i w miejscach pracy powinno się stosować źródła światła, w których Ra wynosi przynajmniej 80. Jeżeli natomiast niezbędne jest dokładne odwzorowanie barw, lepiej stawiać na produkty z Ra powyżej 90.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia temperatury barwowej. Możemy spotkać źródła światła, dające światło:

• ciepłe,

• neutralne,

• zimne.

Parametr ten określa się w Kelvinach (K). Światło ciepłe ma temperaturę barwową do 3300 K, neutralne – 3300-5300 K, a zimne – powyżej 5300 K. Dlaczego jest to tak ważne? Od doboru temperatury barwowej zależy zbudowanie odpowiednich warunków do rekreacji lub pracy.

Wybór żarówek o świetle ciepło białym jest wskazany w pomieszczeniach do wypoczynku i relaksu. Światło ciepłe sprzyja bowiem produkcji melatoniny w organizmie, czyli pomaga przygotować się do snu. Barwa zimna to natomiast sposób na pobudzenie organizmu do działania, stąd właśnie takie żarówki idealnie nadają się gabinetów lub do oświetlenia na biurko.

Wybór odpowiednich źródeł światła – sposób na wygodniejsze funkcjonowanie

W sklepach można znaleźć wiele źródeł światła, różniących się między sobą rozmaitymi parametrami. Warto dobrze je poznać i zrozumieć, które z nich są kluczowe do prawidłowego oświetlenia każdego pomieszczenia.

Znacząco ułatwia to robienie zakupów oraz stworzenie perfekcyjnych warunków do relaksu i pracy w domowych wnętrzach, przy obniżeniu wysokości rachunków za prąd. A przecież do tego dąży każdy z nas.