siedziba FCOM

Farba termoizolacyjna na wiosnę

Wiosna to idealny czas, aby rozpocząć porządki po jesiennych i zimowych miesiącach. Ale to także dobry moment, żeby pomyśleć o pracach remontowych, w tym o termoizolacji domu czy altanki na działce. Dzisiaj chcielibyśmy napisać kilka słów o prostym sposobie na ocieplanie budynków – powłokach termoizolacyjnych. Czym są, co można nimi pomalować i jakie mają właściwości. Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Termopowłoka – co to takiego?

Zacznijmy od napisania, co to jest powłoka termoizolacyjna. Chociaż tego rodzaju farby obecne są już na rynku od jakiegoś czasu, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, co sprawia, że powłoka może izolować ciepło. A wszystko za sprawą mikrosfer szklanych, które są dodawane do farby. Panuje w nich ciśnienie porównywalne do tego, które występuje w próżni i to dzięki niemu możliwe jest stworzenie bariery dla ciepła. Zresztą na podobnej zasadzie działa styropian, w którym rolę mikrosfer pełnią granulki polistyrenu.

docieplenie domu farbą

Właściwości farby termoizolacyjnej

Na rynku istnieje kilku producentów. Jednym z nich jest FCOM. To polska firma, która produkuje powłokę pod marką GoThermⓇ. Termofarba ta posiada oczywiście właściwości termoizolacyjne. Jak pisze producent, 1 mm powłoki to odpowiednik od 2,5 do nawet 10 cm styropianu (w zależności od metody i miejsca pomiaru). Ponadto farba odbija 90% promieniowania słonecznego, co jest pomocne szczególnie latem, kiedy chcemy mieć w pomieszczeniach nieco chłodniej.

Poza tym farba pomaga eliminować grzyby, pleśń i bakterie. I to nie tylko dlatego, że eliminuje mostki termiczne, które powodują niszczenie ścian. Sama farba ma właściwości zwalczające drobnoustroje.

Warto również wspomnieć, że właściwości farby są stałe w czasie, więc nie trzeba co roku kłaść nowych warstw.

farby termoizolacyjne

Co można pomalować?

Farba nadaje się do malowania praktycznie wszystkiego. Oczywiście swobodnie można ją nanieść na tynk czy beton i w tym przypadku może posłużyć jako dodatkowa izolacja do już ułożonego styropianu. Nada się również jako samodzielna warstwa termoizolacyjna w tych budynkach, w których nie ma możliwości położenia polistyrenu.

Badania pokazały również, że dzięki zastosowaniu farby termoizolacyjnej wewnątrz, ciepło lepiej rozchodzi się w pomieszczeniu, przez co nie ucieka ono tak szybko, a to sprawia, że rachunki za ogrzewanie są mniejsze.

Farbę można nanieść również na drewno – dzięki czemu będzie mogła działać również na domkach letniskowych i altankach działkowych.

Powłokę można również nanieść na metal oraz tworzywa sztuczne. To z kolei przydaje się do zabezpieczania powierzchni np. w fabrykach, gdzie rurami płynie gorąca woda czy chłodziwa.

Omawiana farba GoThermⓇ dostępna jest w dwóch wersjach – rzadszej do malowania za pomocą pędzla, wałka lub agregatu oraz gęstszej (nazywaną przez producenta masą termoizolacyjną), którą można nakładać za pomocą szpachli.

Farba izolacyjna – czy warto? 

Farba termoizolacyjna to ciekawy produkt z wieloma przydatnymi właściwościami. Zdecydowanie warto ją sprawdzić i przekonać się, że stworzenie dodatkowej warstwy termoizolacyjnej może być proste i stosunkowo szybkie.

termofarba