Rekuperacja. Fakty i mity na temat wentylacji mechanicznej
Rekuperacja to ekologiczny i ekonomiczny sposób wentylacji, w którym podczas wymiany powietrza odzyskiwane i ponownie wykorzystywane jest ciepło. Choć rekuperatory są coraz częściej stosowane wciąż krążą mity na ich temat.
Wentylacja jest procesem niezwykle prostym. Polega na usunięciu z pomieszczenia wilgotnego, nieświeżego powietrza na nowe, pobrane z zewnątrz. Współczesne budownictwo, z wysokim stopniem termoizolacji i szczelności okien sprawia, że konieczny jest specjalny rodzaj wentylacji. Tradycyjna wentylacja – tzw. grawitacyjna – sprawdzała się w domach słabiej izolowanych i gorzej ocieplonych.
Mit: Można mieć oba rodzaje wentylacji – rekuperację i wentylację tradycyjną
Niestety, tradycyjna wentylacja nie może współistnieć z rekuperacją. Powód jest prosty – rekuperacja wymaga szczelnych pomieszczeń, ocieplonych ścian i zlikwidowania kanałów wentylacji grawitacyjnej, czyli dokładnie odwrotności tego czego potrzebuje wentylacja tradycyjna.
Mit: Wentylacja z rekuperacją może być zainstalowana bez projektu
Do tego, by rekuperacja działała prawidłowo niezbędny jest projekt wykonany do konkretnego budynku. Bierze się w nim pod uwagę m.in. wielkość i rozkład pomieszczeń oraz liczbę domowników. Warto powierzyć to wyspecjalizowanej firmie.
Prawda: Rekuperacja pozytywnie wpływa na jakość powietrza w domu
Dzięki rekuperacji możliwe jest czyszczenie powietrza nawiewanego z kurzu, zarodników pleśni oraz grzybów i większych cząstek smogu, a nawet – przy zastosowaniu odpowiednich filtrów – pyłów zawieszonych PM2.5 i PM1. Dzięki elektrofiltrowi możemy także ograniczyć przedostawanie się wirusów i bakterii do wewnątrz.
Prawda: Dzięki rekuperatorowi oszczędzamy na ogrzewaniu
Odzysk energii, który umożliwia rekuperacja sprawia, że jest niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło (współczynnik EP niższy nawet o 20 kWh/(m2rok)). Oszczędności kosztów ogrzewania mogą sięgać nawet 40 procent!
Przy tym praca urządzenia nie wpływa znacząco na rachunki. Fakt, że rekuperator jest zasilany energią elektryczną nie powoduje wzrostu kosztów utrzymania domu. Zużycie energii elektrycznej jest w przypadku rekuperatora na tyle niewielkie w porównaniu z oszczędnością energii grzewczej, że jest pomijalne. Szukasz rekuperatora i chcesz zasięgnąć profesjonalnej porady? Więcej informacji znajdziesz na defro.pl/rekuperatory.