Co to jest i jak działa fotowoltaika?
Fotowoltaika staje się w naszym kraju coraz popularniejsza. Promowana jako sposób na pozyskanie darmowego prądu ze słońca, wzbudza niemałe zainteresowanie. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż instalacji fotowoltaicznej, warto wiedzieć, czym jest fotowoltaika i w jaki sposób dostarcza prąd do domów czy firm.
Co to jest fotowoltaika i jak działa?
Fotowoltaika to słowo określające proces wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Dzięki specjalnej instalacji, nazywanej instalacją fotowoltaiczną lub instalacją PV, można doprowadzać do sieci elektrycznej budynku prąd wytworzony ze słońca. Jak to działa?
Najważniejszą częścią systemu są widoczne na dachach coraz większej ilości budynków w Polsce panele fotowoltaiczne. Składają się one z wielu ogniw fotowoltaicznych połączonych w moduły. Każde ogniwo jest zbudowane z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu). Padające na nie promienie słoneczne dostarczają energię, która wprawia w ruch elektrony, a w konsekwencji wytwarzany jest prąd stały. Ten jest przekazywany do kolejnego ważnego elementu instalacji, jakim jest falownik (inwerter). To właśnie on przekształca prąd stały w prąd zmienny – czyli dokładnie taki, jaki płynie w każdym gniazdku i jest używany do zasilania urządzeń elektrycznych. Falownik podłączony jest do instalacji elektrycznej budynku, przez co doprowadza do niej prąd.
Zalety fotowoltaiki – ile można zaoszczędzić?
Można wymienić naprawdę sporo zalet instalacji fotowoltaicznej. Po pierwsze, jest to faktycznie sposób na pozyskanie darmowej energii elektrycznej. Inwestycja w panele słoneczne wraz z całym osprzętem jest jednorazowa – ich praca jest całkowicie bezkosztowa, w zasadzie nie wymagają też konserwacji czy napraw. Ponadto instalacja fotowoltaiczna jest ekologiczna, ponieważ w ten sposób wytwarza się energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.
– Zasada działania paneli fotowoltaicznych nie oznacza, że są one skuteczne tylko w bardzo słonecznym klimacie. Nowoczesny osprzęt tego typu jest bardzo wydajny, a to oznacza, że produkuje i dostarcza do sieci prąd nawet w mniej słoneczne dni. Ogniwa fotowoltaiczne nie pracują w zasadzie tylko w nocy – wyjaśnia przedstawiciel firmy FlexiPower Group.
Wykorzystując darmową energię słoneczną, inwestor może osiągnąć naprawdę duże oszczędności. Dobrze dobrane systemy fotowoltaiczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd nawet o 90% w skali roku! Oznacza to nie tylko więcej gotówki w portfelu, ale również niezależność i znacznie mniej stresu związanego z częstymi podwyżkami cen energii. W uzyskaniu tak dużych oszczędności pomaga możliwość „magazynowania” nadmiaru wyprodukowanej energii dzięki umowie prosumenckiej z jej dostawcą.
Jak zostać prosumentem, dlaczego warto?
Słowo „prosument” oznacza podmiot, który jest jednocześnie producentem i konsumentem. Wszyscy indywidualni inwestorzy, a także małe firmy, które produkują energię elektryczną ze słońca na własne potrzeby, mogą podpisać z zakładem energetycznym umowę prosumencką. Wówczas w budynku instaluje się licznik dwukierunkowy, który pozwala na monitorowanie ilości energii „oddanej” do sieci oraz z niej pobranej.
Zazwyczaj latem produkuje się nieco za dużo prądu, podczas gdy zimą należy uzupełniać braki, pobierając go z sieci energetycznej. Jako prosument możesz oddać nadmiar energii do sieci, a następnie odebrać go po preferencyjnej stawce. W praktyce za każdy 1 kW oddanej energii można odebrać:
- 0,8 kW, jeśli moc instalacji jest mniejsza niż 10 kW,
- 0,7 kW w przypadku instalacji o mocy większej niż 10 kW.
Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna w ciągu całego roku!
Twoja własna instalacja fotowoltaiczna – zaufaj ekspertom z FlexiPower Group!
Wydaje Ci się, że instalacja fotowoltaiczna to coś dla Ciebie? Nie podejmuj decyzji pochopnie. Skontaktuj się z ekspertami z FlexiPower Group, którzy pomogą Ci dobrać system o odpowiedniej mocy, a także właściwie go zamontować, aby przynosił jak największe korzyści. Rzetelny wykonawca pomoże Ci również otrzymać dofinansowanie z jednego z dostępnych programów. Dzięki temu jeszcze szybciej będziesz się cieszyć zwrotem z inwestycji!