Pompa ciepła z rekuperacją – dlaczego warto?
W poszukiwaniu oszczędności wielu Polaków decyduje się na montaż innowacyjnych systemów grzewczych opartych o pompy ciepła. W samym 2021 roku zamontowano ich blisko sto tysięcy. Ten sposób na czerpanie z odnawialnych źródeł energii pozwala znacznie ograniczyć opłaty za ogrzewanie, które stanowią największą część kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego. Czy wiesz, że można bardziej wykorzystać potencjał pomp ciepła? Z pomocą przychodzi rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dowiedz się, jak to działa.
Rekuperacja – co to jest?
Wentylacja generuje największe straty ciepła – nawet 50% z nich wynika właśnie z wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Możliwe jest jednak korzystanie z ciągłego dostępu do świeżego powietrza i zwiększenie wydajności pompy ciepła. Do tego służy rekuperacja – wentylacja mechaniczna, która pozwala ponownie wykorzystać wygenerowane ciepło. W domach pasywnych jest ona niezbędna, a nawet w domach energooszczędnych trudno o spełnienie wymogów Warunków Technicznych bez jej montażu.
System bazuje na rekuperatorze, który mechanicznie wentyluje budynek. Różnica względem klasycznych rozwiązań to fakt, że pobierane z zewnątrz świeże powietrze zostaje ogrzane przez zużyte, wilgotne, ale ciepłe pobierane z kuchni czy łazienki. Oba strumienie powietrza nie łączą się, a jedynie następuje przekazanie energii cieplnej.
Rekuperacja i pompa ciepła – dlaczego warto?
Montaż rekuperacji obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku. Różnica jest znaczna – to nawet 20kWh/m2 rocznie. W ten sposób możemy zastosować pompę ciepła o niższej mocy, co zarówno obniża koszt inwestycji, jak i koszty eksploatacyjne urządzenia. Dzięki temu rachunki są niższe. Istotny jest tu odzysk zużytego ciepła, ale także fakt, że wciąż mamy dostęp do świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien. To także redukuje ewentualne straty. Powietrze stale przechodzi przez filtry – duży plus dla alergików. Wreszcie, można połączyć funkcję chłodzenia pompy ciepła z chłodnicą rekuperatora – nie ma wtedy potrzeby instalowania osobnego systemu chłodzącego.
Wysokość rachunków – pompa ciepła z rekuperacją
Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Koszt pracy pompy ciepła szacuje się na 1500-2500 złotych rocznie, jednak zależy to od indywidualnych preferencji i rzeczywistego zapotrzebowania na energię cieplną. Warto jednak mieć na uwadze, że rekuperator to zapotrzebowanie obniża. Z kolei koszt jego pracy jest bardzo niski – przy cenie 0,77 gr za 1 kWh wynosi on około 280 złotych rocznie.
Dofinansowania do inwestycji
Takie przedsięwzięcie wiąże się z kosztami inwestycyjnymi. Rzeczywiście, możemy wtedy zastosować pompę ciepła o niższej mocy. Na etapie projektowania domu możemy zrezygnować z kotłowni i budowy komina, co także pozwala na oszczędności. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zakup i montaż pompy ciepła zaczyna się na poziomie 25 tysięcy złotych, natomiast rekuperacja kosztować będzie od 17 do 25 tysięcy złotych.
Te kwoty mogą wydawać się zaporowe, jednak nie powinno to decydować o podjęciu inwestycji. W praktyce bowiem możemy liczyć na korzystne dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze 2.0. W przypadku łączonego systemu jest to dotacja w kwocie do 25 tysięcy złotych.
Pompa ciepła, fotowoltaika i rekuperacja – niezależność energetyczna na wyciągnięcie ręki
A może pójść o krok dalej? Jeśli chcemy bardziej oszczędzać na kosztach prowadzenia gospodarstwa, dobrym posunięciem jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Panele będą zasilać sprężarkę, która jako jedyna w pompie ciepła wymaga poboru energii elektrycznej. Dostarczą też prąd do rekuperatora. Tym samym możemy osiągnąć pełną niezależność energetyczną.
Ważny jest tu jednak przemyślany projekt – skrojony na miarę, wydajny i nieprzewymiarowany. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o takich przedsięwzięciach i ich opłacalności, warto zapoznać się z materiałami na stronie marki SATRONIK.