instalacja fotowoltaiczna

Jak zwiększyć wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Chcąc w pełni korzystać z zalet własnej instalacji produkującej prąd, należy zwracać szczególną uwagę na wydajność pracy fotowoltaiki. Zależy ona od różnych czynników, niekiedy niezależnych od użytkownika (np. warunków atmosferycznych). Istnieją jednak również sposoby na jej poprawienie. Sprawdź, co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych w ciągu roku i co możesz zrobić, by ją zwiększyć.

Fotowoltaika – wydajność pod lupą

Warto wiedzieć, co ma największy wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu już na starcie będziesz mógł się postarać o optymalne wykorzystanie promieni słonecznych i warunków panujących w Polsce do produkcji własnego prądu.

Moc nominalna paneli fotowoltaicznych oznacza ich wydajność w ustandaryzowanych warunkach (przy pracy w stałej temperaturze 25°C i określonej intensywności promieniowania), dlatego nie do końca ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Faktyczna ilość energii uzyskanej z instalacji PV (wydajność fotowoltaiki) w ciągu dnia, miesiąca czy roku zależy przede wszystkim od:

  • jakości paneli fotowoltaicznych oraz osprzętu,
  • usytuowała (ważne są przede wszystkim: kąt nachylenia paneli i ich orientacja względem stron świata),
  • zacienienia (panele pracują tylko wtedy, gdy dociera do nich promieniowanie słoneczne),
  • temperatury i wentylacji (skuteczność instalacji fotowoltaicznej spada, gdy panele są mocno nagrzane),
  • wieku urządzeń (panele PV stopniowo tracą sprawność wraz z upływem lat, o ok. 0,3 do 0,5% w ciągu roku).

Niezależnie jednak od tych czynników można sprawić, że instalacja fotowoltaiczna będzie wydajniejsza. W jaki sposób? Za pomocą akcesoriów poprawiających jej sprawność i pozwalających zredukować pewne niedogodności!

Optymalizator mocy fotowoltaiki

Podstawowa zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest prosta – im więcej energii słonecznej jest dostarczana ogniwom, tym więcej prądu są w stanie wyprodukować. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że połączone ze sobą ogniwa fotowoltaiczne dostosowują intensywność pracy do najsłabiej nasłonecznionego modułu. To dlatego zacienienie ma tak duży wpływ na to, ile energii wyprodukuje panel fotowoltaiczny.

Dlatego panele fotowoltaiczne zawsze warto uzupełnić o optymalizatory mocy. To urządzenie elektroniczne, które pozwala zachować pełną moc nawet wtedy, gdy do części z nich nie dociera wystarczająco dużo promieniowania słonecznego. Dzięki temu uzyskuje się przede wszystkim większą wydajność fotowoltaiki. Warto jednak również zaznaczyć, że optymalizatory pomagają zapobiegać powstawaniu zwarć i uszkodzeniom ogniw wynikającym z nierównomiernego rozłożenia nasłonecznienia. Ponadto pomagają zachować moc i sprawność paneli mimo upływu lat.

Konektory

Wbrew pozorom na zdolność paneli fotowoltaicznych do produkcji energii mogą mieć wpływ również najmniejsze elementy instalacji. Znaczenie ma między innymi jakość wykonywanych połączeń. Dzięki odpowiednio dobranym, kompatybilnym z panelami konektorom przesył mocy będzie bezpieczny i sprawny. To również elementy, które zapobiegają uszkodzeniom części składowych fotowoltaiki. Muszą być przystosowane do pracy w każdych warunkach atmosferycznych i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Kable solarne

Użycie odpowiednich przewodów to równie ważna kwestia. Niewłaściwe kable mogą oznaczać mniejsze ilości energii przekazywane z paneli do falownika, a następnie z falownika do sieci, a tym samym mniejszą moc całej instalacji. Ponadto stwarzają ryzyko powstawania zwarć i innych sytuacji mogących uszkodzić falownik, same panele fotowoltaiczne lub inne elementy systemu.

Jeśli fotowoltaika ma być maksymalnie wydajna, koniecznie trzeba zainwestować w dobrej jakości kable solarne, sprawdzając ich kompatybilność z instalacją oraz odporność na warunki atmosferyczne. Należy również zadbać o ich prawidłowy montaż.

Sprawna fotowoltaika – akcesoria od MUNO

Twoja instalacja fotowoltaiczna może być bardzo wydajna, zarówno latem, jak i zimą. Użytkownicy paneli PV w Polsce wcale nie muszą się obawiać braku wystarczającej ilości słońca czy niskich temperatur. Niezależnie od tego, czy dopiero przymierzasz się do montażu paneli, czy też chcesz zwiększyć wydajność istniejącej instalacji PV, sprawdź ofertę hurtowni fotowoltaicznej MUNO. Znajdziesz w niej najlepsze urządzenia i osprzęt, a także wymienione wyżej akcesoria do poprawy pracy fotowoltaiki.