![Bezpieczny Kredyt 2%](https://twoje-domy.com.pl/wp-content/uploads/2023/04/20230417125440_pexels-photo-4386321.jpeg.jpg)
Bezpieczny Kredyt 2% – kto może na tym zyskać?
Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu osób. Ta decyzja wiąże się jednak z dużymi wydatkami. Najczęściej sfinansowanie mieszkania z własnych oszczędności jest niemożliwe. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą banki i oferowane przez nich kredyty hipoteczne. Aby ułatwić spłatę tego zobowiązania, rząd przygotował program Bezpieczny Kredyt 2%. Dowiedz się nieco więcej na jego temat i sprawdź, czy możesz z niego skorzystać.
Czym jest program Bezpieczny Kredyt 2%?
Bezpieczny Kredyt 2 procent to część rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Jego głównym założeniem są dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Druga część, czyli Konto Mieszkaniowe, ma z kolei pomóc osobom oszczędzającym na zakup nieruchomości, którą planują nabyć w przyszłości.
Główne założenia programu Bezpieczny Kredyt 2% to przede wszystkim:
- jego cel – zakup nieruchomości,
- maksymalny wiek – 45 lat,
- czas trwania dotacji – 10 lat,
- kwota, która może zostać nim objęta – do 500 000 zł (do 600 000 dla osób z dziećmi).
Dotyczy on zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nie ma określonej ceny za m2, dlatego można ubiegać się o dopłaty bez względu na to, ile ona wynosi. Jest to korzystne zwłaszcza dla osób, które chcą kupić mieszkanie lub dom w mieście.
Dobrą wiadomością dla osób planujących skorzystanie z programu Bezpieczny Kredyt 2% jest to, że nie wyklucza on ubiegania się o dofinansowanie w ramach Mieszkania bez wkładu własnego. Ich połączenie może przynieść jeszcze więcej korzyści.
Na czym polega ten program?
Rata kredytu hipotecznego składa się z części kapitałowej oraz odsetkowej. Pierwsza z nich jest stała przez cały okres trwania umowy. Część odsetkowa w przypadku tego programu będzie stała przez pierwsze 5 lat, a następnie stanie się zmienna. Zgodnie z założeniem programu przez 10 lat kredytobiorca będzie musiał spłacać wyłącznie część kapitałową oraz odsetki w wysokości 2%. Pozostałą część sfinansuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
Dla kredytobiorcy oznacza to, że jego miesięczna rata będzie zdecydowanie niższa, niż gdyby musiał płacić ją bez dopłaty. Co ważne, o udział w programie mogą ubiegać się wyłącznie osoby, które do tej pory nie kupowały żadnej nieruchomości i nie miały spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństw lub par z dzieckiem ten warunek musi spełniać chociaż jeden z rodziców.
Jak skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%?
Aktualne warunki, jakie będzie musiała spełnić osoba ubiegająca się o dotację, to:
- wiek do 45 lat,
- zdolność kredytowa na odpowiednim poziomie,
- brak prawa własności,
- brak spółdzielczego prawa własności,
- brak kredytu hipotecznego.
Rząd szacuje, że program Bezpieczny Kredyt 2% wystartuje nie później niż w III kwartale 2023 roku. Osoby zainteresowane takim sposobem finansowania powinny więc uważnie śledzić doniesienia na ten temat.
Jeśli planujesz skorzystanie z takiej formy dopłaty do własnego mieszkania czy domu, musisz wiedzieć, że po 10 latach Twoja rata wzrośnie. Na to, ile będzie ona wynosiła, wpłynie pierwotny okres finansowania, a także aktualny poziom stóp procentowych
Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt hipoteczny?
Ze względu na to, że kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie, a miesięczne raty najczęściej są wysokie, trzeba wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę podczas analizowania ofert banków. Parametry, które musisz uwzględnić, to przede wszystkim:
- wysokość oprocentowania – zależy ona od marży banku oraz stawki bazowej WIBOR,
- prowizję – może być określona kwotowo lub procentowo,
- koszty ubezpieczenia – większość banków dolicza do raty ubezpieczenie kredytu, które ma być pomocne w sytuacji trudności z jego spłatą,
- rodzaj rat – mogą być malejące lub rosnące.
To, jaką kwotę będziesz mógł pożyczyć, zależy głównie od oferty banku, a także Twojej zdolności kredytowej. Jest ona obliczana indywidualnie dla każdego klienta. Wpływa na nią kilka istotnych czynników, takich jak:
- wysokość zarobków,
- forma umowy,
- staż pracy,
- wydatki gospodarstwa domowego,
- historia kredytowa,
- aktualne zobowiązania.
W przypadku kredytu hipotecznego niezbędne jest także wniesienie wkładu własnego. W większości banków wynosi on 20% wartości nieruchomości. Banki mogą jednak kształtować poziom wkładu własnego indywidualnie.
Aby znaleźć dobry kredyt hipoteczny, warto dokładnie przeanalizować co najmniej kilka różnych ofert na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Dzięki temu sprawdzisz, który bank daje Ci najlepsze warunki. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, który odpowie na Twoje pytania i pomoże dopasować kredyt do Twoich potrzeb.
Jeszcze przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego dokładnie sprawdź zawarte w niej zapisy. Zweryfikuj, czy zgadzają się one z wcześniejszymi ustaleniami między Tobą a bankiem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj je z pracownikiem instytucji.
Decyzja o kredycie hipotecznym na zakup mieszkania czy budowę domu to poważna sprawa. Nie podejmuj jej pochopnie. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić warunki umowy przed jej podpisaniem oraz dopasować wysokość miesięcznej raty do indywidualnych możliwości.