Pneumatyka i hydraulika siłowa w przemyśle
Dzisiejsza branża przemysłowa bez dwóch zdań domaga się stosowania rozwiniętych narzędzi, które muszą cechować się dużą mocą oraz prędkością, ale często także delikatnością i dokładnością. Tutaj z pomocą przychodzą dwa rozwiązania. Metody ułatwiające procesy przemysłowe to bez wątpienia hydraulika siłowa oraz pneumatyka. Obie te metody wykorzystują wytworzone ciśnienie do wytworzenia energii. Różnią się tylko medium, którego używają. W przypadku pneumatyki jest to sprężone powietrze, a w przypadku hydrauliki ciecz.
Hydraulika siłowa w swoim działaniu pomaga uzyskać zwiększoną siłę, niż za pomocą pneumatyki. Warto jednak dodać, że jest ona cięższa w utrzymaniu i o wiele mniej czysta. Dodatkowo, bardzo duże znaczenie w hydraulice ma szczelność układu, która zapobiega wydostaniem się do środowiska trujących płynów. Warto jednak podkreślić, że obie możliwości wymagają dokładnego oczyszczenia medium, co pozwoli im pracować bezzakłóceniowo.
Pneumatyka w swoich instalacjach wykorzystuje odpowietrzanie, co skutkuje prostszym rozwiązaniem, niż w przypadku hydrauliki, gdzie płyny wymagają dróg powrotnych. Stosowanie hydrauliki siłowej odznacza się zwiększonym poziomem hałasu oraz kosztów, które wynikają z wielu przyczyn. Głównymi kosztami w narzędziach pneumatycznych są koszty wyprodukowania powietrza oraz zużycie. Urządzenia zasilane sprężonym powietrzem są bardzo przydatne przy sterowaniu układami, natomiast hydraulika pozwala nam osiągnąć o wiele wyższe wartości mocy.
Najlepszym porównaniem hydrauliki i pneumatyki może być przykład narzędzia, które występuje w obu wersjach. Mowa tutaj o siłowniku. Ten pneumatyczny jest bardziej ekologiczny od hydraulicznego dzięki temu, że jest on zasilany powietrzem. Największym problemem w siłownikach są nieszczelności, na które w siłowniku hydraulicznym wpływa dodatkowo temperatura. Nie dotyka jednak ona tak bardzo siłowników pneumatycznych. Przewagę w pracach ciężkich jest po stronie siłownika hydraulicznego, który wytwarza większą moc. Amortyzatory pneumatyczne przydają się do niewielkich i nie trudnych prac. Przykładem może być przytrzymywanie czy ciągnięcie określonych elementów. Do innego zastosowania są przeznaczone siłowniki hydrauliczne. Możemy je spotkać w układach maszyn rolniczych lub dźwigów.
Elementy obu metod są ogólnodostępne w branżach przemysłowych. Przykładem może być sektor hutniczy, gdzie układy pneumatyczne w mocno wymagających środowiskach pracy używane są do obsługiwania drzwi pieców.
Elementy pneumatyczne znajdziemy również w branżach, gdzie potrzebna jest bezwzględna czystość. Narzędzia napędzane sprężonym powietrzem są używane w stomatologii, ale również w przemyśle związanym z żywnością. Pneumatykę znajdziemy także w pracach obróbczych, gdzie przybiera ona postać wiertarek, szlifierek, kluczy, nitownic, przecinarek oraz w narzędziach rzemieślniczych takich jak chociażby rylce grawerskie.
Ważną polską dziedziną przemysłową, która również korzysta z pneumatyki oraz hydrauliki jest górnictwo. Dzieje się to za sprawą tego, że młoty wyburzeniowe pneumatyczne są bezpieczniejsze ze względu na niepalność medium. Należy jednak wspomnieć, że to dzięki narzędziom hydraulicznym wykonywane są cięższe prace. Urządzenia wykorzystujące ruch cieczy znajdziemy również w innych branżach, gdzie wymagana jest bardzo duża siła. Mowa tutaj o lotnictwie, budownictwie, przemyśle stoczniowym czy rolnictwie. Możemy spotkać się z nią w maszynach agrotechnicznych takich jak koparki lub wywrotki. Wykorzystuje się ją tam do produkcji hamulców oraz cylindrów.
Załącznik:
wezehydraulicznewmaszyniebudowlanej.jpg
Reasumując, wybór pomiędzy oboma rozwiązaniami dotyczy wielu aspektów. Sprowadza się on również w dostosowaniu narzędzi do potrzeb pracownika. Bierze się tu pod uwagę między innymi moc oraz czystość medium. Często to właśnie dobranie odpowiedniego narzędzia do użytkowania jest głównym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie procesu przemysłowego.